Reklama

Reklama

Skrzywiona przegroda nosowa

Dokuczają ci nawracające infekcje zatok, katar, bóle głowy czy łzawienie? To może być skrzywiona przegroda nosowa. O skali zniekształcenia dowiemy się w gabinecie lekarza laryngologa po wykonaniu odpowiednich badań.

Przegroda nosowa dzieli jamę nosa na dwie części, prawą i lewą. Pracują naprzemiennie - filtrują, ogrzewają i nawilżają powietrze, które wdychamy. Niewielkie skrzywienie przegrody nie jest widoczne gołym okiem ani nie powoduje dolegliwości. Nie wymaga też żadnej interwencji medycznej. Kiedy zatem potrzebny jest zabieg?

Diagnoza

Reklama

O tym, że mamy skrzywioną przegrodę nosową, dowiadujemy się w gabinecie laryngologa po wykonaniu: 

Rynoskopii - podczas której lekarz obejrzy wnętrza nosa za pomocą wziernika, dzięki specjalnemu lusterku może to zrobić również od strony gardła, 

Endoskopii - laryngolog (po miejscowym znieczuleniu lekiem w aerozolu) wprowadza do nosa cienki, giętki i delikatny endoskop zakończony kamerką, 

Tomografii komputerowej trójwymiarowej - pozwalającej lekarzowi na ocenę wewnętrznych struktur nosa, 

Rynomanometrii - służącej sprawdzeniu drożności przewodów nosowych, 

Rynometrii akustycznej - również oceniającej obecność ewentualnych przeszkód.

Przyczyny

Niekiedy skrzywiona przegroda to cecha rodzinna, ale są to przypadki rzadkie. Czasami do deformacji dochodzi jeszcze w łonie matki, wskutek niewłaściwego ułożenia płodu, lub w czasie porodu. 

Zdecydowana większość przypadków pojawienia się krzywej przegrody nosowej jest wynikiem urazów, np. podczas upadku na twarz i nos czy uprawiania sportu.

Urazy nabyte we wczesnym dzieciństwie często nie są dostrzegane, a w miarę wzrostu dziecka przegroda stopniowo odchyla się. Zanim jej skrzywienie się ujawni - zwykle upływają długie lata. 

Operacja korekcji skrzywionej przegrody nosa jest wskazana do wykonania w każdym wieku. U dzieci jednak zazwyczaj zaleca się odroczenie zabiegu do zakończenia wzrostu nosa (około 15-16 roku życia), kiedy to przegroda i inne struktury nosa przyjmą w nim ostateczne pozycje.

Objawy

Zdeformowana przegroda utrudnia przepływ powietrza przez nos. Jeśli mamy znacznie zniekształconą przegrodę nosową, możemy zmagać się z: nawracającymi katarami, infekcjami zatok, zatkanym nosem, osłabionym węchem, bólami głowy, łzawieniem oczu, krwawieniami z nosa, zaburzeniami głosu, problemami podczas lotu samolotem czy pływania (tzw. przytkane uszy).  

Wynikająca ze skrzywienia przegrody niedrożność nosa:  zmusza nas do oddychania przez usta, co wiąże się z częstszymi infekcjami górnych dróg oddechowych, sprawia, że źle sypiamy, chrapiemy i możemy cierpieć na bezdech senny. 

Upośledzenie przepływu powietrza przez nos może przyczynić się do niedotlenienia organizmu, a w konsekwencji pogorszenia funkcjonowania poszczególnych narządów, podwyższenia ryzyka zawału serca i udaru mózgu. 

U osób starszych niedrożność nosa może przyspieszać rozwój i utrudniać leczenie chorób przewlekłych, np. nadciśnienia tętniczego. Dlatego w przypadku skrzywienia przegrody w starszym wieku z zabiegiem nie powinno się zwlekać.

Dowiedz się więcej na temat: przegroda nosowa | krzywa przegroda nosowa | nos

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje