Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Skręcenie kostki

Jeden nierozważny krok lub śliskie podłoże mogą spowodować kłopoty. Jeśli stopa wywinie się za bardzo na zewnątrz lub do wewnątrz, może dojść do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł.

Co mnie podkusiło, żeby się tak spieszyć? - westchnęła Lidia (56), która siedziała na sofie i trzymała się za obolałą lewą kostkę.

Reklama

- I jak ja teraz podam kolację wigilijną? Przecież to już za kilka godzin, a mnie strasznie boli noga - zamartwiała się.

Chwilę wcześniej z trudem dokuśtykała na trzecie piętro. W Wigilię rano poszła wynieść śmieci. Gdy wracała pospiesznie na górę, źle postawiła nogę na stopniu schodów, poślizgnęła się i boleśnie ją wykręciła. Po chwili jakoś się pozbierała i doszła do domu. Miała nadzieję, że nic sobie nie zrobiła, a ból zaraz zelżeje. Niestety - stawał się z każdą godziną bardziej intensywny, a wokół kostki pojawiła się opuchlizna.

- Jedźmy na Szpitalny Oddział Ratunkowy, lekarz musi to zobaczyć - zawyrokował mąż, ale Lidia nie chciała o tym słyszeć. Przecież za trzy godziny przyjedzie Krzysiek z rodziną, potem trzeba przywieźć mamę na wieczerzę...

- Nie pozwolę, by upadek na schodach zepsuł nam wszystkim święta  - upierała się. Ale gdy spróbowała stanąć na lewą nogę, głośno syknęła z bólu i zmieniła zdanie. Mąż zawiózł ją na SOR, na szczęście było tylko kilka osób oczekujących do ortopedy.

- Zrobimy RTG, żeby zobaczyć, w jakim stanie są więzadła i torebka stawowa - uznał lekarz, a gdy obejrzał zdjęcie, stwierdził: - To skręcenie stawu skokowego, więzadła są naderwane. Musi pani nosić stabilizator i unikać ruchu.

- Jak to? A co będzie ze świętami? - jęknęła Lidia.

- Jeśli pani tego nie zrobi, staw może być trwale niestabilny, a wtedy będzie pani miała częściej tego typu urazy - przestrzegł.

Co jeszcze zalecił lekarz?

Ograniczyć poruszanie się do niezbędnego minimum. Gdy trzeba się przemieszczać, należy wspierać się na kulach, by jak najmniej obciążać staw skokowy.

Stosować maści i żele przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz zimne okłady, które zmniejszą obrzęk. Można użyć kostek lodu lub mrożonki owinięte w szmatkę czy kompresu żelowego. Powtarzać 4-6 razy dziennie, za każdym razem pozostawiać okład na  około 15 minut.

Ważne, żeby kończyna była uniesiona, a nie opuszczona - gdy siedzimy, podstawmy krzesło i połóżmy ją na nim, a podczas leżenia - kładźmy pod łydkę złożony koc. Dzięki temu poprawi się obieg krwi, co zmniejszy opuchliznę i przyspieszy gojenie. 

Nie wolno przekraczać granicy bólu - gdy go poczujemy, należy natychmiast ułożyć stopę w pozycji, która go nie powoduje. Jeśli nie używamy stabilizatora, ale bandaża elastycznego, nie należy wyginać stopy na boki.  
Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje