Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Rwa kulszowa - skutek nadmiernego obciążania kręgosłupa

Ostry ból zaczyna się w dolnej części pleców, promieniuje do pośladka i tylnej powierzchni uda. Często występuje po podniesieniu ciężkich rzeczy.

Przyczyny

Rwa kulszowa to rodzaj ostrego bólu kręgosłupa lędźwiowo- -krzyżowego promieniującego do pośladka i tylnej powierzchni uda, wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego - stąd nazwa.

Ból jest zwykle spowodowany przez ucisk na ten nerw lub tworzące go korzenie wychodzące z kanału kręgowego (dlatego często mówi się o nim "korzonki"). 

Nerw kulszowy podąża między mięśniami pośladka, a następnie uda, wzdłuż jego tylnej powierzchni i dzieli się na gałęzie końcowe na poziomie kolana. Unerwia ruchowo i czuciowo tylną część uda i podudzie. 

Przyczyny rwy kulszowej to najczęściej: ucisk na korzenie nerwu przez uszkodzony krążek międzykręgowy (potocznie określany jako wypadnięty dysk), 

rzadziej: przesunięcie trzonów kręgów względem siebie, zwane kręgozmykiem, 

najrzadziej: zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, w wyniku których na krawędziach trzonów kręgów tworzą się narośla kostne uciskające sąsiednie struktury.   

Rozpoznanie

Reklama

W odróżnieniu od przewlekłego bólu kręgosłupa, wynikającego z choroby zwyrodnieniowej, rwa kulszowa jest bólem ostrym, pojawiającym się nagle lub narastającym w ciągu kilku dni. 

Zwykle jest związana ze schyleniem się, dźwignięciem ciężaru, gwałtownym ruchem skrętnym tułowia. Może też wystąpić w czasie nieostrożnego wstawania z pozycji siedzącej. Ból zaczyna się w dolnej części pleców, lekko z boku i promieniuje do pośladka oraz tylnej powierzchni uda. Czasem sięga do podudzia i stopy. Niekiedy obejmuje tylko część obszaru unerwienia nerwu kulszowego, np. pośladek, udo czy podudzie. 

Dolegliwości powodują zwiększenie napięcia mięśni przykręgosłupowych, dlatego cechą charakterystyczną rwy kulszowej jest zmniejszenie ruchomości kręgosłupa. 

Bólowi mogą towarzyszyć drętwienia i zaburzenia czucia w okolicy unerwianej przez nerw kulszowy, a czasem także osłabienie siły niektórych grup mięśniowych, najczęściej podudzia.   

Jak sobie pomóc

Gdy wystąpi rwa, należy: ograniczyć ruchy kręgosłupa i unikać jego obciążania. W przypadku silnych dolegliwości ulgę przynosi pozycja leżąca na boku z podkurczonymi nogami lub na plecach z podłożoną poduszką pod kolana i łydki. Takie postępowanie często jest wystarczające, by dolegliwości wyraźnie się zmniejszyły w ciągu dwóch dni; 

zastosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, jak ibuprofen czy paracetamol. Dobre efekty przynosi też smarowanie bolącej okolicy żelami przeciwzapalnymi (z ketoprofenem lub diklofenakiem). 

Kiedy zgłosić się do lekarza? Gdy ból nie ustępuje po trzech dniach, gdy towarzyszą mu inne objawy, jak drętwienie lub osłabienie nogi; najbardziej niepokojącym objawem są zaburzenia oddawania moczu i stolca, gdy ból nie ma typowego charakteru i nie jest związany z przeciążeniem kręgosłupa, gdy nasila się przy delikatnym opukiwaniu kręgosłupa.

Dowiedz się więcej na temat: rwa kulszowa | kręgosłup | ból kręgosłupa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje