Reklama

Rwa kulszowa nie zetnie cię z nóg

Rwa kulszowa daje o sobie znać w najmniej spodziewanych momentach. Jeden ruch i nagle pojawia się ostry ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Chorzy określają go najczęściej jako rwący lub palący. Promieniuje on w górę: do biodra, ud i pośladków oraz w dół: w stronę łydki aż do stopy. 

Ból nasila się przy każdym, nawet delikatnym ruchu. Najbardziej dokuczliwy bywa w nocy. Przyczyną promieniowania bólu do kończyny są najczęściej zmiany w kręgosłupie.

Z kolei przyczyną silnego bólu w dole pleców jest ucisk zakończenia nerwu kulszowego w miejscu, w którym wychodzi z kanału kręgosłupa. Może on być spowodowany różnymi czynnikami. Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa oraz wypadnięcie krążka międzykręgowego (tzw. dysku).

Reklama

Innym powodem może być obrzęk korzonka nerwowego wywołany stałym uciskiem przez zdeformowany krąg. Zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych również przyczyniają się do ataku rwy. 

Dlatego, aby rwa kulszowa nie ścięła cię z nóg, powinnaś szczególnie zadbać o kręgosłup, zwłaszcza tzw. gorset mięśniowy, który go otacza.

Codzienne nawyki

Sprawny kręgosłup gwarantuje, że nie przeszyje cię niespodziewanie silny ból lędźwiowy. 

Aby uniknąć ataku rwy, warto zmienić swoje nawyki i oszczędzać kręgosłup w czasie wykonywania wszystkich codziennych czynności:

● Podczas siedzenia miej podparte plecy w odcinku lędźwiowym - włóż między oparcie a plecy zrolowany koc albo ręcznik. 

● Nie siadaj na brzegu krzesła i nie garb się.

● Nie zakładaj nogi na nogę. 

● W czasie jazdy samochodem siadaj tak, by uda na całej długości przylegały do fotela.

● Wstając z miejsca, zawsze się podeprzyj rękoma (o podłokietniki lub siedzisko), staraj się jak najmniej wyginać, skręcać i pochylać. 

● Nie podnoś ciężarów, które można przesunąć. Jeśli musisz coś dźwignąć, zrób przysiad, ale plecy zachowaj proste.

● Jeżeli niesiesz ciężkie zakupy, rozłóż je do dwóch siatek, aby równomiernie obciążyć obie strony pleców lub noś je w plecaku. 

● Zamiast zwykłych walizek używaj plecaka z usztywnianymi plecami, torby czy walizki na kółkach. 

● Kiedy tylko możesz, odpoczywaj, leżąc na brzuchu. Kręgosłupowi sprzyja też leżenie na plecach na twardym podłożu z nogami lekko ugiętymi w kolanach.

● Leżąc często zmieniaj pozycję, a gdy pracujesz przy biurku, co jakiś czas wstań, wyprostuj się Najważniejsza zasada to zadbać o kondycję kręgosłupa 


Ćwiczenia są konieczne, aby dolegliwości nie powracały

Rwa nie będzie wracała, jeśli wzmocnisz mięśnie, które go otaczają. Zacznij od rozciągania - ćwicz codziennie 15 minut.

Unikaj gwałtownych ruchów, skoków i mocnych skrętów tułowia. Nieprawidłowo wykonane ćwiczenie wyrządzi więcej szkody niż pożytku. Jak zatem ćwiczyć?

Krzesełko 

Połóż się ma plecach, stopy oprzyj o kanapę, nogi ugięte w kolanach tworzą kąt prosty. Staraj się napiąć mięśnie brzucha wciskając w podłogę odcinek lędźwiowy, wytrzymaj chwilę. Powtórz dziesięć razy.

Koci grzbiet 

Klęk podparty, plecy proste. Unosząc delikatnie głowę (kręgosłup cały czas prosty) rób wdech. Opuszczaj głowę z wydechem i wyginaj plecy do góry, zwłaszcza odcinek lędźwiowy. Powtórz 10 razy. 

Rozciąganie

Leżysz na plecach, ręce rozłóż na boki, łokcie ugięte, ramiona są przedłużeniem barków. Ugnij lewą nogę w kolanie i unosząc ją staraj się zbliżyć kolano do prawego łokcia, druga noga prosta. 

Nie musisz dotknąć, kolano może swobodnie wisieć. Wytrzymaj chwilę. Powtórz z prawym kolanem i lewym łokciem.
Zobacz także:

Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: rwa kulszowa | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy