Reklama

Rośliny, które wyleczą cię z przeziębienia

​Są nie tylko dekoracyjne, ale też bogate w witaminy i substancje mineralne. Warto je mieć pod ręką, aby w razie infekcji skorzystać z dobroczynnego działania natury.

Aloes - na kaszel i brak apetytu

Jak stosować?

10-15 liści zmiksuj i przetrzyj przez sito lub wyciśnij sok w wyciskarce. Dodaj czerwone wino (w proporcji 1:1) oraz szklankę płynnego miodu. Wymieszaj i odstaw w ciemne miejsce na siedem dni. Gotowy syrop pij dwa razy dziennie po łyżce. 

Aloes lubi słońce. Najlepiej będzie się czuł na południowym parapecie. Ta roślina gromadzi wodę w liściach, dlatego podlewaj ją dopiero, gdy ziemia całkiem wyschnie - zimą raz na dwa tygodnie. Uważaj, by w czasie mrozów liście nie dotykały do szyby - jeśli aloes przemarznie, już go nie odratujesz. 

Reklama

To ważne! 

Do celów leczniczych używaj młodych roślin, najlepiej dwu-, trzyletnich. Z wiekiem łodygi aloesu drewnieją, stają się gorzkie, mniej soczyste i tracą swoje właściwości zdrowotne. 

Żyworódka - na katar i zapalenie gardła

Jak stosować?

Na katar: kawałek liścia rozgnieć w palcach. Wyciśniętym sokiem posmaruj nos i zatoki przynosowe. 

Na ból gardła: sporą garść pokrojonych liści wsyp do słoika. Zalej szklanką wódki. Słoik włóż do papierowej torby i przez dwa tygodnie trzymaj w temperaturze pokojowej. Nalewkę przecedź i przelej do butelki z ciemnego szkła. Przy problemach z gardłem pij dwa razy dziennie po 20 kropli rozcieńczonych w niewielkiej ilości wody. 

Żyworódka lubi, gdy jest ciepło i jasno. Zimą wystarczy, jak podlejesz ją raz na 2 tygodnie. 

Żyworódka rodzi młode na brzegach liści. Gotowe do samodzielności odrywają się od rośliny matecznej i spadają obok doniczki. Zbierz je i zmiksuj z garścią świeżego szpinaku (i ew. jednym bananem). Powstanie bardzo odżywczy koktajl. 

Anginowiec - na katar i trudności z zasypianiem

Jak stosować?

Przy katarze wystarczy kilka razy dziennie wąchać listki w doniczce. Aby łatwiej zasnąć, wypij przed snem lekką zieloną lub czarną herbatę z listkiem anginowca, popularnie zwanego cytrynką. 

Anginowiec lubi częste, ale niezbyt obfite podlewanie. Regularnie sprawdzaj, czy ma suche podłoże, w razie potrzeby podlewaj go nawet dwa razy dzienne. Najlepiej będzie się czuł w jasnym, ale nie mocno nasłonecznionym miejscu, choć półcień też mu nie zaszkodzi. 

Uważaj! Olejki eteryczne tej rośliny są bardzo mocne. Jeśli jesteś alergikiem, zanim powąchasz anginowca z bliska, najpierw sprawdź z większej odległości, czy nie reagujesz na niego dusznościami. 

Jiaogulan - na obniżoną odporność

Jak stosować?

Trzy średnie liście lub pięć mniejszych zalej szklanką gorącej wody (nie wrzącej!). Zostaw pod przykryciem na 15 minut. Taki napar pij dwa razy dziennie. Możesz też zrobić nalewkę (tak jak z żyworódki). 

Jiaogulan lubi się wspinać, bo jest pnączem. Zapewnij mu solidną podporę i kwaśne, lekko wilgotne podłoże.

Gdy za mocno się rozrośnie, możesz skrócić pędy, ususzyć je i parzyć z nich wzmacniające herbatki.

Zobacz także:

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy