Reklama

Reklama

Rajskie ryzyko?

Restauracje przy plaży - trudno oprzeć się takim widokom. Dokarmianie kota lub bezdomnego psa, czy morskiego ptactwa wypełnia dzień plażowiczom. Jednak, czy w ten sposób nie dokarmiamy też innych zwierząt, których obecność niesie ze sobą duże ryzyko?

Szczurolandia

Szczury doceniają hotelowe luksusy i rajskie plaże. Resztki jedzenia są wystarczającym magnesem dla gryzoni w wakacyjnych kurortach. Jednak nie trzeba wyjeżdżać. żeby je spotkać, są mistrzami wykorzystywania sytuacji, a nasze złe nawyki dają im szerokie pole manewru. Przykład?

Reklama

Wrzucasz resztki posiłku do toalety? W ten sposób zapraszasz szczury na swoje osiedle. A te przenoszą nawet 60 chorobotwórczych mikrobów. 

W wielu miastach organizowane są kampanie edukacyjne i przeprowadzane akcje deratyzacyjne. Tę ostatnią, wobec rozplenienia się szczurów na osiedlu, zmuszona została tego lata przeprowadzić m.in. warszawska dzielnica Ochota. Natomiast w Sosnowcu tamtejsze wodociągi i urząd miasta zorganizowały kampanię pod hasłami "Gang Szczurzaków - stop szczurom w kanalizacji miejskiej" i "Niech śmieci trafiają do kosza".

- Chcemy przestrzegać przed wyrzucaniem jedzenia do toalety, a tym samym uniemożliwić gryzoniom rozwój kolonii w sieciach kanalizacyjnych - mówiła Magdalena Pochwalska, prezes Sosnowieckich Wodociągów. - Złe nawyki mogą szkodzić nam wszystkim. Zanim kurczaki, kości czy pieczywo trafią do oczyszczalni ścieków, razem ze śmieciami zalegają w kanalizacji, stając się pożywieniem dla szczurów.


Szczury żyją w koloniach, które liczą nawet 200 osobników. Są wszystkożerne, doskonale pływają, mają doskonale rozwinięte zmysły i umiejętność wciskania się w wąskie szpary. Ostre zęby umożliwiają im wygryzanie dziur w tynku. Walkę z nimi utrudnia to, że to zwierzęta bardzo inteligentne: zapamiętują miejsca, ale nie jedzą wszystkiego od razu - najpierw kolonia wysyła najsłabszego osobnika, by zjadł znalezione jedzenie i dopiero, gdy się przekona, że mu nie zaszkodziło, zaczyna żerować.

Jak szczury przenoszą choroby na człowieka?

Poprzez zjedzenie zakażonego patogenem mięsa. Oczywiście nikt nie zjada szczura, ale szczury bywają zjadane przez np. dziki czy świnie.

Poprzez ugryzienie. Jeśli dojdzie do ugryzienia przez szczura, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza i poinformowanie go o tym fakcie.

Poprzez styczność z glebą, wodą czy roślinami, na których szczury pozostawiają swoje odchody, np. w piaskownicy czy ogródku. 

Dowiedz się więcej na temat: Szczur

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje