Przejdź na stronę główną Interia.pl

Pytania o Dukana

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o diecie Dukana.... - wyjaśnia mgr Krzysztof Łach z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na czym polega dieta Dukana?

Reklama

mgr Krzysztof Łach: - Najogólniej mówiąc, dieta Dukana to dieta proteinowa, białkowa tzw. protal. Polega na spożywaniu produktów białkowych. Składa się z czterech faz o różnym czasie trwania, w tym ostatnia faza trwa przez całe życie.

- Pierwsza faza to tzw. faza uderzeniowa, trwająca od 5 do 10 dni. Polega na przyjmowaniu wyłącznie produktów białkowych, takich jak chude mięso, jogurty 0%, chude mleko, jajka.

- W kolejnej fazie naprzemiennie przyjmuje się produkty białkowe i warzywa. Faza trwa, dopóki nie zrzucimy tyle kilogramów, ile zamierzamy.

- Trzecia faza trwa tym dłużej, im więcej kilogramów schudliśmy. Na każdy kilogram, zrzucony w poprzedniej fazie, przez fazę 3 stosujemy przez 10 dni. Np. jeśli w poprzedniej fazie schudliśmy 6 kilo, to faza 3 będzie trwała 60 dni. W tej fazie podstawowymi składnikami odżywczymi są również białka, ale w małych ilościach są już dozwolone węglowodany złożone, np. makarony brązowe, ryż brązowy i tłuszcze jednonienasycone, np. pochodzące z orzechów. W tej fazie możemy sobie pozwolić na tzw. ucztę królewską. Raz w tygodniu możemy zjeść jednej dowolny posiłek, na jaki mamy ochotę.

- Ostatnia faza to powrót do "normalnej" diety. Spożywamy produkty, jakie chcemy i tylko w jednym dniu (sugerowany jest czwartek, ale może to być każdy inny dzień, ważne jest aby to był stały dzień) przyjmujemy wyłącznie produkty proteinowe, białkowe.

Jaka jest rola pierwszej fazy - wyłącznie białkowej? Czy można zacząć dietę od fazy drugiej?

- Nie bez przyczyny faza 1 została nazwana uderzeniową. Przy drastycznej zmianie diety wyłącznie na produkty proteinowe, możemy spodziewać się dolegliwości ze strony układu pokarmowego o różnej intensywności (biegunki, zaparcia). Co prawda trwa to maksymalnie do 10 dni, ale sam autor nie zaleca jej opuszczenia i przechodzenia od razu do drugiej fazy, Mimo tego, że to dopiero w 2 fazie tracimy najwięcej kilogramów.

Czy trzeba się wcześniej przygotować do tej diety?

- Można dietę zacząć właściwie od zaraz - każdą. Przed rozpoczęciem tej diety, warto jedynie skontaktować się z naszym lekarzem rodzinnym.

Czy należy ustanowić stałe godziny posiłków ?

- Organizm lubi rutynę - w przeciwieństwie do nas. Spożywanie posiłków o tych samych godzinach jest wskazane.

Czy dieta Dukana jest całkowicie bezpieczna dla organizmu?

- Nie jest to dieta całkowicie bezpieczna dla organizmu. Dla ścisłości, nie ma badań i dowodów naukowych, ani na skuteczność ani na bezpieczeństwo stosowania tej diety. Natomiast eksperci Amerykańskiego Towarzystwa Dietetycznego zwracają uwagę na możliwość wystąpienia kamieni żółciowych i na obciążenie nerek.

- Osobiście zalecam krytyczne podejście do każdej diety, a nie ślepe ufanie jej zasadom. Jeśli z dietą czujemy się źle, jest to sygnał do tego, że być może na nas ona nie działa. Z drugiej strony, również ślepo nie ufajmy krytykom tej diety, bo ich opinie mogą być generowane przez indywidualnych dietetyków, którym niniejsza dieta "ukradła" klientele.

Czy dieta Dukana powoduje raka? Czytaj na następnej stronie!

Dowiedz się więcej na temat: dieta Dukana

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje