Reklama
Przywróć stopom zdrowie

Grzybica stóp - profilaktyka

Grzybica stóp to zakażenie grzybami dotykające podeszwy stóp i przestrzeni międzypalcowych.

Możemy się nią zarazić praktycznie w każdej chwili, podczas zwykłych codziennych czynności, jednak możemy jej zapobiec dbając o odpowiednią higienę stóp.

Grzybica stóp tylko latem?

Wiele osób uważa, że można ją złapać jedynie w lecie - myślenie jak najbardziej błędne! Grzybica uwielbia miejsca ciepłe i wilgotne, więc przepocone zimowe buty to dla niej równie idealne miejsce, jak basen czy kratki pod prysznicami.

Kogo najczęściej atakuje grzybica stóp?
- mężczyźni;
- osoby z nadmierną potliwością;
- osoby w podeszłym wieku;
- osoby z nadwagą lub otyłością;
- cukrzycy;
- pacjenci ze schorzeniami reumatycznymi oraz nowotworami;
- osoby po przeszczepach;
- kobiety w ciąży.

Reklama

Zakażenie
Możemy zarazić się bardzo łatwo, przez występujące wszędzie zarodniki grzybów (np. w wykładzinach, dywanach, meblach, deskach podłogowych, glebie). Oczywiście bezpośrednim nosicielem tych zarodników jest człowiek, który przenosi je na swojej skórze i błonach śluzowych.

Miejsca o największym ryzyku zakażenia to publiczne baseny, sauny, siłownie, przebieralnie, prysznice.

Przyczyny
Główną przyczyną grzybicy jest nieodpowiednia higiena stóp związana z niedostatecznym wycieraniem stóp po kąpieli, noszeniem ciasnego obuwia, skarpet ze sztucznych tkanin. Powoduje to nadmierne zawilgocenie i przegrzewanie stóp.

Objawy
- łuszcząca się skóra podeszwy stóp;
- pęcherzyki i grudki pojawiające się na bocznych powierzchniach palców i między palcami;
- świąd stóp;
- zaczerwienienie stóp;
- nadmierne pocenie się stóp.
W przypadku grzybicy zaawansowanej możliwe jest pękanie skóry a także występowanie ran i owrzodzeń.

Jak radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem stóp?
- kosmetyki na potliwość stóp (żele, kremy, dezodoranty), które stosować należy po kąpieli, na suche stopy;
- skarpetki i wkładki zdrowotne;
- kąpiele w herbacie - po przygotowaniu i ostygnięciu wywaru (5 torebek czarnej herbaty na litr wody) należy moczyć nogi przez 15-20 minut;
- kąpiel w soli, occie, imbirze;
- skrobia kukurydziana - kiedy posypiemy nią wnętrze buta wchłonie wilgoć i zapobiegnie gromadzeniu nieprzyjemnego zapachu.

Rodzaje grzybic stóp
- odmiana międzypalcowa - objawy tej odmiany to zaczerwieniona skóra, która może się łuszczyć i sprawiać wrażenie wilgotnej. Często występuje świąd, pieczenie i nieprzyjemny zapach;
- odmiana potnicowa - zmiany występują najczęściej na podeszwowej części stopy. Pojawiają się liczne pęcherzyki i krosty, które mogą pękać i złuszczać się co z kolei może powodować silny świąd;
- odmiana złuszczająca - charakteryzuje się twardą, grubą skórą ze skłonnością do pękania;
- odmiana wrzodziejąca - dotyczy najczęściej chorych na cukrzycę. Zmiany skórne mają charakter owrzodzeń;
- odmiana z odczynem alergicznym - zakażeniu towarzyszy silna alergia.

Diagnostyka grzybicy stóp


Kiedy zauważymy niepokojące zmiany skórne lub jeżeli podejrzewamy grzybicę stóp należy udać się do lekarza dermatologa. Podstawą postawienia rozpoznania jest  badanie mikologiczne.

Leczenie grzybicy stóp


Nie należy rozwiązywać tego problemu własnymi, domowymi sposobami ! Częstsze mycie stóp, lub ich moczenie może tylko nasilić objawy choroby. Należy jak najszybciej udać się do lekarza i zastosować lek przeciwgrzybiczny. W zależności od stopnia zaawansowania grzybicy stosuje się leczenie doustne (np. terbinafina, itrakonazol)  lub miejscowe (terbinafina, naftifina, cyklopiroks, ketokonazol).

Zapobieganie grzybicy stóp


Podstawą jest dbanie o przestrzeganie prawidłowej higieny stóp. Stopy należy wycierać do sucha, nosić wygodne przepuszczające powietrze obuwie, korzystając z salarium, basenów, saun nie zapominać o klapkach ochronnych. Dobre efekty przynosi również stosowanie pudrów i kremów antygrzybicznych, a także dezynfekcja obuwia i skarpet.

 


Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: stopy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy