Reklama

Przygotuj się jak najlepiej na wiek dojrzały!

Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, ale za to żyjemy coraz dłużej. Zróbmy więc wszystko, by jesień życia była zdrowa!

Nie tylko rozwój medycyny ma wpływ na długość życia. Ważne też jest, jak żyjesz na co dzień! Wprowadź kilka drobnych zwyczajów, które mogą spowalniać starzenie się organizmu. Jakich? Oto one:

 

Na początek szara sól

Jeżeli rozpoczynasz dzień od szklanki ciepłej wody z cytryną, pozbywasz się toksyn, a twój metabolizm działa szybciej. Ale możesz zadbać o siebie jeszcze lepiej.

Szczypta szarej, nieoczyszczonej soli dodana do szklanki wody wypitej na czczo uruchamia wydzielanie się enzymu niszczącego wszystkie groźne komórki. Także te odpowiedzialne za starzenie się, stany zapalne oraz nowotwory.

Reklama

Przy wrażliwym żołądku bezpieczniej jest wypić wodę z solą pół godziny po posiłku.

Pij soki z dobrych źródeł

To, że nawodnienie organizmu jest istotne, to tylko połowa przepisu na zdrowie. Ważne jest także, aby to, co pijesz, nie zawierało substancji szkodliwych, tylko wzmacniające witaminy i minerały.

Najzdrowszym, bo odizolowanym od zanieczyszczeń, źródłem są brzozy, klony i niektóre owoce (np. kokos, ananas). 

Sok z brzozy najlepiej zbierać samodzielnie, ale w marcu. Teraz szukaj go w sklepie ze zdrową żywnością. Wybieraj niesłodzony.

Jedz korzeniowe

Twoja kondycja jest także w dużej mierze uzależniona od zdolności organizmu do regeneracji. Komórki naszego ciała odnawiają się, tyle że w różnym czasie. Jelitowe komórki nabłonkowe są wymieniane co 5 dni, wątroby co 500 dni, a skóry co 39. Z czasem jednak ta zdolność zanika.

Za winnych utraty zdolności do regeneracji uchodzą niedostateczne odżywienie komórek i stres (tzw. oksydacyjny), który ułatwia niszczące działania wolnych rodników.

Aby wzmocnić naturalną zdolność komórek do regeneracji, wskazane jest wzbogacenie diety o warzywa korzeniowe (marchew, seler, pietruszkę) - do pięciu porcji dziennie i ograniczenie mięsa (zwłaszcza czerwonego). 

Najbogatsze w składniki odżywcze są warzywa surowe lub gotowane krótko na parze. Przyswajanie cennych witamin i minerałów przyspiesza też ich miksowanie, gdyż ułatwia trawienie.

Szukaj w diecie kolagenu

Chociaż o wadze kolagenu najczęściej mówi się w kontekście skóry, gdyż odpowiada za jej elastyczność, to pełni on w organizmie znacznie poważniejszą rolę. 

Jeśli nie chcesz mieć kłopotów ze stawami (a dokładniej z chrząstkami) czy ze wzrokiem (kolagen jest obecny w rogówce), dbaj o wysoki poziom kolagenu. Często jedz galarety, podroby, salceson i produkty na bazie żelatyny spożywczej. Nie bój się dodawać do bulionów kurzych łapek.

Jeżeli zechcesz wspomóc się suplementami diety z kolagenem, wybieraj te w formie płynu. Są znacznie lepiej przyswajane przez organizm. Pamiętaj jednak, żeby suplementować kolagen razem z witaminą C, która zwiększa jego skuteczność.

Naturalne dopalacze

Nie zapominaj o rodzimej super żywności. Nasiona chia, jagody goji czy algi nie zawsze są bogatsze w składniki odżywcze. Transport z odległych miejsc czy sposób przechowywania mogą mieć wpływ na walory zdrowotne.

Jeśli nie chcesz kupować alg, sięgaj po natkę pietruszki. Aby mieć pewność, że nie jest nawożona, najlepiej samodzielne hodować ją w przydomowym ogródku lub w doniczce na parapecie.

Powszechnie dostępne siemię lniane może zaś śmiało konkurować z nasionami chia. Najlepiej jest przyswajalne w formie wywaru, ale można je także dosypywać do owsianki, soków, zup czy kasz. Istotne jest to, aby kupować je w ziarnach i mleć przed obróbką. 

Ze względu na znaczną zawartość błonnika w siemieniu, należy pić dużo wody - przynajmniej 2 litry dziennie, choć latem może być konieczne zwiększenie tej ilości.

Jeżeli chcesz zachować młodość jak najdłużej, przekonaj się też do soczewicy, fasoli, karczochów i śliwek (zwłaszcza tych z ciemną skórką).

Wymiataj toksyny

Nie tylko dieta ma znaczenie w dbaniu o spowolnienie procesu starzenia się. Ważne jest też eliminowanie substancji, które zaburzają powstawanie zdrowych komórek. Dlatego, zanim wypijesz poranną porcję wody, dokładnie oczyść język specjalną szczoteczką. 

Pozbędziesz się w ten sposób nocnego osadu, w skład którego wchodzą szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny.

Jeśli miewasz zaparcia, raz na rok możesz wykonać lewatywę (zestaw kupisz kupisz w aptece). 

Jeżeli nie masz nadciśnienia tętniczego krwi albo kłopotów z sercem i wzrokiem (np. jaskra czy wysoka krótkowzroczność), korzystaj jak najczęściej z łaźni parowej. To prosty sposób na pozbycie się toksyn.

Mira Białowieska

Twoje Imperium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy