Reklama

Przeziębienie bywa czasem groźniejsze niż myślisz

Często bywa tak, że choć jesteśmy przeziębieni, to nie mamy czasu pójść do lekarza. Jednak może się okazać, że choroba jest poważniejsza, niż się nam wydawało.

Zaczyna się banalnie: stan podgorączkowy, ból gardła, katar, kaszel. Bagatelizujesz infekcję, przekonana, że przeziębienie szybko minie. I rzeczywiście, choroba często przechodzi bez komplikacji. Zdarza się jednak, że na tym podłożu rozwija się wtórna infekcja. O ciężkim i zagrażającym życiu przebiegu, zwłaszcza u osób starszych, z niewydolnością serca, cukrzycą, nowotworem. 

Kiedy do lekarza?

Nasilanie dolegliwości 

Pogarszanie samopoczucia na początku przebiega falowo - z lepszymi i gorszymi dniami. Potem stan zdrowia gwałtownie się załamuje. Gorączka rośnie do 40°C. Pojawia się ból brzucha, nudności. Łuki podniebienne stają się silnie przekrwione, na migdałkach widać biały nalot. Zmianom towarzyszy ostry ból gardła i obrzęk węzłów chłonnych. To sygnały, że wirusy zajęły już dolne piętra układu oddechowego lub doszło do bakteryjnego nadkażenia. Nie zwlekaj z wizytą w przychodni. Infekcja sama nie przejdzie. 

Reklama

Zmiana koloru odkrztuszanej wydzieliny

Żółta, zielonkawo podbarwiona wydzielina to sygnał, że białe krwinki próbują intensywniej walczyć z infekcją: zajęte mogą być zatoki przynosowe, oskrzela lub płuca. Objawem ostrego zapalenia oskrzeli lub płuc bywa też odkrztuszanie różowej plwociny - z domieszką krwi. O przewlekłym zapaleniu oskrzeli świadczy biaława, gęsta i lepka wydzielina, najintensywniejsza w godzinach porannych. Grudki i czopy w plwocinie sugerują grzybicę dróg oddechowych. Na atak grzybów podatne są zwłaszcza osoby z obniżoną odpornością, niewydolnością krążenia i cukrzycą. 

Świszczący oddech

Trudności z wypuszczaniem z płuc powietrza, głośne świsty i furczenia przy wydechu czy wydłużony oddech - wskazują na zwężenie światła oskrzeli, objaw charakterystyczny dla zapalenia oskrzeli i płuc. Typowe dla nich są też silne poranne duszności. Powoduje je nagromadzenie w ciągu nocy wydzieliny w drogach oddechowych. 

Swędzenie i zaczerwienienie oczu

Świadczy o wirusowym lub bakteryjnym zapaleniu spojówek. Wirusowe przebiega z silnym łzawieniem i światłowstrętem. Przy bakteryjnym - pojawia się piasek pod powiekami oraz ropna wydzielina. Rano trudno otworzyć sklejone powieki. 

Zobacz także:

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy