Reklama

Reklama

Przerost drożdżaków Candida

Candida albicans to powszechnie występujący wysoce oportunistyczny (czyli wykorzystujący każde osłabienie organizmu jako okazję do ataku) drożdżak zasiedlający przewód pokarmowy, skórę (zwłaszcza stopy), jamę ustną i narządy rozrodcze. Poniżej przedstawiamy fragment książki "Hormony. Jak odzyskać równowagę w 14 dni?" autorstwa doktor Magdaleny Wszelaki, w którym autorka wyjaśnia, jak przerost grzybów w organizmie wpływa na nasze zdrowie.

Obecność szczepów Candida w organizmie ludzkim jest całkowicie typowa, jednak ich nadmiar może skutkować różnymi objawami, począwszy od nadmiernego apetytu na słodycze i problemów trawiennych po mgłę umysłową.

Objawy nadmiernej ilości drożdżaków Candidia

Reklama

Pamiętaj, że wiele spośród tych objawów może być spowodowanych przez inne schorzenia. Te oznaczone gwiazdką najczęściej są związane z kandydozą.

  • Ogólne złe samopoczucie. Łaknienie cukru i alkoholu*, poczucie, że bez deseru posiłek jest niepełny, mgła umysłowa.

  • Problemy trawienne. Uczucie oszołomienia po wypiciu kombuchy*, nieustające problemy trawienne (zwłaszcza wzdęcia), wiele nietolerancji pokarmowych, swędzenie odbytu.

  • Problemy skórne. Grzybica stóp*, infekcje grzybicze paznokci i skóry, przykry zapach ciała.

  • Problemy jamy ustnej. Pleśniawka (biały nalot na języku)*, opuchlizna dolnej wargi, metaliczny posmak w ustach, nieświeży oddech.

  • Problemy układu oddechowego. Niedrożność zatok*, uporczywy kaszel, śluz w gardle, chroniczna wydzielina z nozdrzy tylnych, objawy grypopodobne, zapalenie zatok.

  • Problemy oka i ucha. Dzwonienie w uszach*, infekcje uszu*, ból oczu, swędzenie oczu, nadwrażliwość na światło, zamglony wzrok.

  • Problemy z układem moczowo-płciowym. Nawracające infekcje grzybicze pochwy*, upławy z pochwy*, nawracające infekcje układu moczowego, zapalenie pęcherza moczowego.

  • Problemy z masą ciała. Niemożność jej redukcji lub jej niewyjaśniona utrata, zatrzymanie wody w organizmie. Wiele kobiet jest zaskoczonych odkryciem własnej podatności na przerost drożdżaków Candida.

Gdy sugeruję to jako potencjalny problem, mówią: "Ale ja nie jadam aż tak dużo cukru". Wcale nie musisz być uzależniona od cukru, aby mieć kandydozę. Owszem, jest to przypadłość, która może rozwinąć się u kobiet stosujących dietę bogatą w cukry (także te pochodzące z owoców), węglowodany przetworzone (w tym produkty mączne, nawet jeśli są bezglutenowe, takie jak pieczywo czy makarony) oraz alkohol (czyli cukier w płynie, czego wielu z nas sobie nie uświadamia).

Na następnej stronie dowiesz się, jak przeprowadzić samodzielnie test na kandydozę >>>

***Zobacz także***

Dowiedz się więcej na temat: kandydoza | hormony | dieta a hormony | grzyby candidia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje