Reklama

Prawa pacjenta

Pobyt w szpitalu zawsze jest stresujący. Warto wiedzieć, czego możesz wymagać, a czego odmówić. Poznaj swoje prawa.

Czy niezbędne do zabiegu badania trzeba wykonać na własną rękę?

Zgodnie z prawem szpital powinien je wykonać. Twój lekarz zobowiązany jest jedynie do skierowania cię na badania, które potwierdzą diagnozę, o ile to on kieruje cię na zabieg.

Czy do szpitala trzeba zabrać leki zażywane na choroby przewlekłe?

Możesz to zrobić, ale nie musisz. Szpital ma obowiązek zapewnić leki nie tylko związane bezpośrednio z przyczyną pobytu w placówce, ale i wszystkie, które są nam niezbędne.

Co zrobić w sytuacji, gdy chcesz potwierdzić postawioną diagnozę?

Reklama

Jeśli nie masz zaufania do lekarza prowadzącego lub chcesz się upewnić, że jego diagnoza jest słuszna, możesz poprosić o opinię innego specjalistę.

Czym kierować się, wybierając oddział, na który chcemy być przyjęci?

Warto wiedzieć, że nie obowiązuje tu żadna rejonizacja. O ile szpital ma podpisaną umowę z NFZ, dysponuje wolnymi miejscami i udziela świadczeń, jakich wymaga twój stan zdrowia, ma obowiązek cię przyjąć. Jeśli więc słyszałaś wiele pozytywnych opinii o placówce poza miejscem twojego zamieszkania, masz prawo się do niej zgłosić.

Czy pobyt w szpitalu klinicznym oznacza, że badania muszą odbywać się przy studentach?

Taka jest specyfika jednostek dydaktycznych. Możesz upewnić się wcześniej, czy da się tego uniknąć. Jeśli natomiast placówka nie ma statusu szpitala klinicznego, przy wywiadzie i badaniach nie powinno być innych osób poza lekarzem czy położną, chyba że wyrazisz na to zgodę.

Czy przy wypisie ze szpitala otrzymam pełną dokumentację?

Masz do tego prawo, ale często musisz się o nią upomnieć. Jeśli sama dostarczyłaś szpitalowi dokumenty, powinien ci je zwrócić, a dla siebie wykonać kopię. Jeśli jednak badania wykonywał szpital, za kopię będziesz musiała zapłacić (za ksero ok. 80 gr, za płytę cd ok. 9 zł).

SHOW 18/2017

Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy