Reklama

Reklama

Podstępna jaskra

To choroba oczu, która może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego.


Potrafi manifestować się bólami głowy - szczególnie rano, po wstaniu z łóżka. Pojawia się też nieostre widzenie oraz powtarzające się zapalenie spojówek.

Reklama

Gdy choroba jest zaawansowana, występują ataki objawiające się dotkliwymi bólami oczu, widzeniem tęczowych kół wokół źródeł światła, dołącza do tego zawężanie się pola widzenia, gorączka, nudności, wymioty i nadmierna potliwość - to tzw. jaskra ostra.

Jeśli objawy występują okresowo, a potem znikają, mogą sugerować jaskrę podostrą.

Przyczyny i leczenie

Komory oczu wypełnia tzw. ciecz wodnista, która odżywia je i oczyszcza. Gdy przepływ cieczy zostaje zaburzony, ciśnienie wewnątrz oka rośnie, przyczyniając się do postępującego obumierania włókien nerwowych siatkówki. To prowadzi do całkowitej utraty widzenia przez chore oko.

Zanim choroba zacznie dawać objawy, jedynym sposobem na jej wykrycie i ewentualne zahamowanie są regularne badania. Leczenie zaczyna się od leków obniżających ciśnienie śródgałkowe i poprawiających ukrwienie nerwu wzrokowego. Jeśli ta terapia nie przyniesie efektów, lekarz może zdecydować o interwencji chirurgicznej, której celem jest umożliwienie wypływu cieczy wodnistej.

***Zobacz także***

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje