Reklama

Ostuda - jest na nią sposób

Ostuda może pojawić się u każdej z nas, szczególnie po ciąży. Na swoim Instagramie zdjęcie opublikowała Barbara Kurdej–Szatan i pokazała, że ją również nie ominęły problemy z cerą po urodzeniu syna.

Aktorka we wrześniu minionego roku urodziła synka - Henryka. Zdjęcia podpisała: "podróżniczka mająca dość upału", w roli głównej: przebarwienia pociążowe. Ale i tak mi się podoba. Mąż mi takie cyknął". Na zdjęciach widać przebarwienia i plamki na czole aktorki, które są nazwane ostudą. Barbara Kurdej-Szatan, która już jesienią uczestniczyć będzie w 15. edycji programu "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" pomimo problemów z cerą, dobrze się czuje ze swoim wyglądem. 

Ostuda - przebarwienia, z którymi zmaga się wiele kobiet po ciąży

Ostuda, zwana też melasmą, to problem, z którym zmaga się wiele mam, które niedawno urodziły. Skąd się biorą plamki na twarzy i co należy robić, żeby sobie z nimi poradzić?

Reklama

Na rozwój ostudy ma wpływ nie tylko światło słoneczne, ale także zaburzenia hormonalne. Z tego powodu stanami sprzyjającymi powstawaniu ostudy są m.in. ciąża, zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne przydatków, a także menopauza i czas po niej, gdy jajniki przestają produkować estrogeny i progesteron.

Czasami plamy na twarzy mogą być też efektem zaburzeń pracy tarczycy, nadnerczy lub przewlekłej choroby wątroby. Bywa, że występują na skutek stosowania kosmetyków lub leków zawierających środki światłouczulające. Do tych ostatnich należą m.in. środki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne i przeciwwirusowe. 

Jak się pozbyć plam?

Dobór kuracji zależy od ustalenia tego, jaki mamy rodzaj ostudy. Leczeniu najlepiej poddaje się ostuda naskórkowa, bowiem pigment jest zlokalizowany najbliżej wierzchniej warstwy skóry. Standardowe postępowanie polega na stosowaniu preparatów odbarwiających i złuszczających.

Maści odbarwiające zazwyczaj zawierają hydrochinon (rozjaśnia plamy), kwasy azaleinowy lub kojowy (blokuje syntezę melaniny) oraz retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Zależnie od nasilenia zmian, lekarz może zalecić stosowanie ich równocześnie lub na zmianę. Zazwyczaj należy nakładać je dwa razy dziennie.

Do złuszczania naskórka często używa się kwasów: glikolowego oraz trójchlorooctowego. Są to tzw. αhydroksykwasy nazywane w skrócie AHA. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań jest laseroterapia. W tym przypadku światło lasera niszczy melanocyty, jednak nie uszkadza zdrowych komórek sąsiadujących z plamą ostudową.

Inną opcją opartą również na działaniu temperatury jest krioterapia. Komórki barwnikowe rozpadają się w temperaturze minus 7°C.

Cierpiącym na ostudę zaleca się także peelingi medyczne (depigmentacyjne). Innym rozwiązaniem jest również mezoterapia. Wykorzystuje się w niej rozjaśniające właściwości peptydów biomimetycznych. Specjalną mieszankę kwasu hialuronowego i peptydów podaje się w głąb skóry za pomocą cienkiej igły.

Przeciwwskazania do leczenia ostudy

Bez względu na rodzaj leczenia, w czasie kuracji skórę należy zabezpieczać przed promieniami słonecznymi kremami z filtrami UV. Jest to konieczne nawet jesienią i zimą.

Peelingom depigmentacyjnym, towarzyszy silne łuszczenie. Nie wolno zdrapywać płatków skóry czy przyspieszać procesu złuszczania. Przez dobę po zabiegu nie należy korzystać z basenu czy sauny. Przez kilka dni zrezygnujmy też z makijażu, stosujmy łagodne preparaty myjące oraz intensywnie nawilżajmy skórę.

Do przeciwwskazań terapii depigmentacyjnych należą między innymi alergie skórne, liczne znamiona barwnikowe oraz choroby autoimmunologiczne. Przed rozpoczęciem leczenia depigmentacyjnego powinniśmy, oczywiście za zgodą lekarza, odstawić leki hormonalne i światłouczulające.

Na to uważaj

Leki
Unikajmy słońca, gdy przyjmujemy takie leki, jak tetracykliny, sulfonamidy, cytostatyki, środki przeciwgrzybicze (np. gryzeofulwinę), środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe albo leki moczopędne. Także zawarte w lekach hormonalnych estrogeny mogą przyczynić się do powstania nierównomiernej opalenizny, dlatego gdy je przyjmujemy, ograniczmy przebywanie na słońcu.

Zioła
Powstrzymajmy się też od kuracji ziołowych z użyciem ekstraktu z dziurawca lub nagietka. Nie wychodźmy na słońce, jeżeli do masażu lub kąpieli używamy olejków cytrusowych lub zawierających ekstrakt z bergamotki. Fotodermatozy mogą spowodować także: arnika, oset, mniszek lekarski i chryzantema.

Więcej porad:

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?


Rewia
Dowiedz się więcej na temat: Barbara Kurdej-Szatan | jesienna ramówka Polsat 2021
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy