Reklama

Reklama

Okulary do czytania. Jakie wybrać?

To, że zakładasz je tylko do patrzenia z bliska, nie oznacza, że mogą być byle jakie. Dobrze dopasuj szkła i oprawki.

Sprawdź wadę

Nie zamawiaj okularów na wzór tych, które nosiłaś dotychczas. Nawet gdy uważasz, że dobrze w nich widzisz. Najpierw idź do okulisty lub wybierz optyka, który zatrudnia optometrystę - specjalistę zajmującego się diagnozowaniem i korekcją wad wzroku. Dobierze Ci soczewki, w których będziesz czytała bez zmęczenia oczu. Sprawdź kilka gabinetów. Może trafisz na promocję: badanie wzroku przez optometrystę w cenie okularów. 

Szukaj solidnych

Reklama

Okularów do czytania nie nosisz cały czas. Często je zakładasz i zdejmujesz. Niekiedy lądują w torbie albo w kieszeni. Oprawki nie powinny więc być zbyt delikatne. Wybierz grubsze, solidniejsze, wykonane z elastycznych materiałów, które nie odkształcą się przy byle nacisku. Dzięki temu dłużej będą Ci służyć. Rozważ kupno tzw. półramek, spłaszczonych na górze. Taka budowa oprawek umożliwia zerkanie znad okularów bez konieczności zdejmowania ich z nosa.

Przechowuj w etui

Kup futerał lekki, ale wykonany z materiału odpornego na zgniatanie. Wkładaj do niego okulary, gdy zabierasz je do pracy lub do sklepu. Wrzucone luzem do torby szybko porysujesz i zdeformujesz. Zaopatrz się też w specjalny łańcuszek, na którym zawiesisz je na szyi. Unikniesz w ten sposób częstego i kłopotliwego szukania szkieł za każdym razem, gdy będą Ci potrzebne.

Nie kupuj gotowych

Okulary do czytania, sprzedawane w aptekach i drogeriach, uratują Cię, gdy na urlopie nagle odkryjesz, że swoje zostawiłaś w domu. Możesz kupić gotowe w aptece za kilkanaście złotych, aby sprawdzić np. rozkład jazdy, cenę w sklepie. Nie używaj ich jednak na stałe, bo popsują Ci wzrok. Bardzo rzadko wada jest taka sama w prawym i lewym oku, a przecież gotowe okulary tego nie uwzględniają. Każdy z nas ma też inny rozstaw źrenic. Szkła apteczne i drogeryjne tego również nie różnicują.

Dowiedz się więcej na temat: okulary | oprawki okularowe | moda | wada wzroku

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje