Reklama

Ogranicz te produkty. Sprzyjają rakowi

​Rezygnacja z pewnych produktów w diecie chroni przed zachorowaniem. Sprawdź, czego wystrzegać się najbardziej?

W naszym cyklu przedstawiamy popularne rodzaje żywności, które sprzyjają rozwojowi raka. Pisaliśmy o produktach o wysokiej zawartości soli, potrawach marynowanych, rafinowanych cukrach, grillowanym mięsie i popcornie z mikrofali. Była mowa o napojach gazowanych, jedzeniu w puszkach, chipsach ziemniaczanych, białej mące i wędzonym mięsie, oraz o tłuszczach utwardzonych, rybach hodowlanych, sztucznych słodzikach i o niedokładnym myciu owoców i warzyw przed jedzeniem. 

Dziś zachęcamy do ograniczenia kolejnych grup żywności w diecie. 

GMO

Coraz trudniej o produkty wolne od GMO. Zdecydowana większość artykułów spożywczych zagrożona jest obecnością Genetycznie Modyfikowanych Organizmów. Dlatego tak kluczowa jest wiedza, co można zrobić podczas codziennych zakupów. 

Reklama

Nasza rada. Znakomita większość upraw kukurydzy oraz soi na świecie odbywa się z zastosowaniem GMO. To przyspiesza ich dojrzewanie i chroni przed szybkim psuciem. Idąc na zakupy, wybieraj produkty, które są opatrzone etykietą bez-GMO lub GMOfree. A najlepiej kupuj ziemniaki czy kukurydzę od rodzimych rolników. 

W Polsce zakazane jest stosowanie MON810 (GMO) - Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nadleśnictwa co roku starannie bada polskie uprawy. Unikaj zagranicznych warzyw i owoców bez odpowiedniego oznakowania oraz produktów francuskich, bo tam wiele lat temu zezwolono na uprawy GMO.  

Nadmiar alkoholu

Najnowsze badania naukowe wykazują związek między nadmiernym spożywaniem alkoholu a rakiem głowy, szyi, przełyku, wątroby, piersi i okrężnicy. Z chemicznego punktu widzenia alkohol to trucizna i należy go pić tylko z umiarem. 

Białe pieczywo

Bułki kajzerki, bagietki, pszenny chleb, płatki kukurydziane i biały ryż powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi i należą do pokarmów o tzw. wysokim indeksie glikemicznym (GI). Ta grupa produktów zwiększa ryzyko raka płuc. 

Nasza rada. Wybieraj pokarmy o niższym GI, takie jak brązowy ryż, pieczywo pełnoziarniste i płatki owsiane górskie (nie błyskawiczne).

Jeśli nie margaryna, to co?

Udowodniono, że tłuszcze trans powodują raka. Znajdują się głównie w margarynach twardych, miksach masła i margaryny, ale też w produktach zawierających tłuszcz piekarniczy (chrupki, czipsy, krakersy, pączki, biszkopty, produkty czekoladowe, zupy i sosy w proszku, majonez). 

Nasza rada. Zrezygnuj z produktów, które zawierają tłuszcze trans. Jeśli nie potrafisz odmówić sobie posmarowanej kanapki, sięgnij po masło, a nie margarynę. Jednak też nie przesadzaj z jego ilością - stosuj nie więcej niż jedną łyżeczkę. Dobrym smarowidłem do chleba jest pasta z białej fasoli lub soczewicy. Pieczywo możesz też maczać w oliwie z oliwek lub oleju lnianym. 

Ważne
Szkodliwe dodatki do żywności. Unikaj zwłaszcza substancji oznaczonych E. Niektóre z nich mają działanie rakotwórcze. Są to m.in. konserwanty E 249 i E 250 (azotyny potasu i sodu), przeciwutleniacz E 330 (kwas cytrynowy) i sztuczny słodzik (sacharyna) E 954.

Zobacz także:


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy