Reklama

Odzyskaj sokoli wzrok

Nosisz okulary? Jesteś zatem w gronie 10 mln Polaków. W tym czasie u kolejnych 10 mln rozwijają się wady wzroku, które skutkować będą koniecznością noszenia szkieł.

Na szczęście, bez względu na to, do której z tych grup się zaliczasz, możesz odzyskać ostrość widzenia. Pomogą w tym profilaktyka lub... laser.

• Większość osób mających wady wzroku nie lubi okularów. Przeszkadzają one w uprawianiu sportu, łatwo je uszkodzić, a zimą zaparowują, gdy wchodzi się do ciepłych pomieszczeń. Noszenie soczewek kontaktowych ma również swoje ograniczenia (np. nie skorzystasz w nich z basenu). Dla 90 proc. rozwiązaniem może okazać się laserowa korekcja wzroku (chirurgia refrakcyjna rogówki).

• Niestety, nie wszyscy mogą skorzystać z tego ułatwienia życia. Wiąże się to z naszymi uwarunkowaniami anatomicznymi. Po prostu niektórzy z nas mają zbyt cienką rogówkę by można było przeprowadzić zabieg. Bywa też, że wada jest zbyt duża (przekracza zakres od -8 do +4 dioptrii). Przeciwwskazaniem do zabiegu są również schorzenia reumatologiczne,dermatologiczne oraz na tle immunologicznym.

Reklama

• Laserowej korekcji wzroku mogą się poddać osoby między 21. (w tym wieku wada się stabilizuje) a 50. rokiem życia (w starszym wieku oko jest już zbyt słabe).

• Nim dojdzie do zabiegu, trzeba przeprowadzić szereg badań kwalifikacyjnych. Dzięki temu lekarz może ocenić możliwość przeprowadzenia korekcji i dobrać najlepszą dla pacjenta metodę. To szalenie ważne, bowiem prawidłowa kwalifikacja do zabiegu ma ogromny wpływ na ostateczny rezultat. Zabieg na rogówce jest krótkotrwały, bezbolesny i całkiem bezpieczny.

• Chirurgia refrakcyjna rogówki, najprościej rzecz ujmując, polega na odpowiednim wymodelowaniu kształtu rogówki za pomocą promieniowania laserowego. W czasie operacji wiązka lasera nie dociera do żadnych głębszych partii oka.

• U osób z krótkowzrocznością rogówka jest zbyt mocno uwypuklona w centralnej części, albo też oś gałki jest zbyt długa. To powoduje, że promienie światła skupiają się przed siatkówką. W tym wypadku zabieg polega na spłaszczeniu środkowej części rogówki i nadaniu jej odpowiedniej krzywizny.

• Z kolei rogówka dalekowidza (człowiek z nadwzrocznością) jest zbyt płaska w środkowej części albo oś gałki ocznej jest zbyt krótka i promienie światła są skupiane za siatkówką. Wtedy laser zbiera tkanki z brzegów rogówki w celu uwypuklenia jej środkowej części.

• W obu wypadkach chodzi o to, by doprowadzić do sytuacji, w której promienie światła, będą się lokalizować idealnie na siatkówce. Podczas zabiegu możliwa jest również korekta astygmatyzmu.

• Bezpieczeństwo i precyzję operacji zapewnia technologia eye-trackingu, dzięki której laser potrafi natychmiast reagować na zmianę położenia oka i śledzić ruchy gałki. Zabieg jest bezbolesny - przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Należy do tzw. operacji jednego dnia. Już po kilku godzinach można normalnie wrócić do domu. Najczęściej jest jednorazowy. Bardzo rzadko konieczne jest wykonanie rekorekcji. Przez krótki okres rekonwalescencji (gojenie nabłonka) należy jedynie nosić specjalne soczewki lecznicze (tylko w przypadku operacji metodą powierzchniową). Obecnie cena zabiegu wynosi ok. 2 tys. zł. za jedno oko. Coraz częściej możliwa jest płatność w ratach.

• Co mają jednak zrobić ci z nas, którzy nie kwalifikują się do zabiegu? Rozwiązaniem jest wszczepienie soczewek.

• Wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe ogniskują obraz zarówno dla dużej, jak i dla małej odległości. Zastępują one soczewkę pacjenta, która podczas zabiegu zostaje usunięta. Wykonane są z bardzo elastycznych materiałów, które umożliwiają wsunięcie soczewki do oka przez maleńkie cięcie. To zaś eliminuje konieczność zakładania szwów i przyspiesza gojenie.

• Zabieg pozwala na likwidację dużych wad wzroku. Soczewki stosowane są także u osób chorych na zaćmę. Cena zabiegu dla obu oczu waha się od 3 do 7,5 tys. zł.

Chroń swoje oczy

1. W pracy Efektem wytężonej pracy przed monitorem, w klimatyzowanych wnętrzach, przy sztucznym oświetleniu może być pojawienie się zespołu suchego oka. Możemy temu zapobiec. Zachowaj optymalną odległość pracy przy monitorze - powinna wynosić ok. 40-50 cm. Monitor ustaw tak, by nie padało na niego światło słoneczne, które męczy oczy oświetlając wystarczająco jasny już obraz - zapobiegniesz w ten sposób efektowi olśnienia.

W czasie pracy przy komputerze spada częstotliwość mrugania, co prowadzi do wysychania oczu. Dlatego, by je nawilżyć rób przerwy, stosuj tzw. sztuczne łzy w kroplach. Długa praca przy komputerze powoduje również napięcie akomodacji. Aby je zmniejszyć, skupiaj wzrok na odległych przedmiotach. Co godzinę warto robić kilkuminutowe przerwy, podczas których najlepiej wyjść na chwilę z biura na krótki spacer.

2. Odpoczywając Podczas oglądania telewizji lub pracy przy monitorze dobrze jest zaświecić delikatne światło - kontrast jasnego ekranu z ciemnym tłem bardzo męczy oczy. Latem pamiętaj o zaciąganiu zasłon lub żaluzji chroniących wzrok przed ostrym słońcem. W słoneczne dni noś okulary przeciwsłoneczne. Oczy potrzebują ochrony przed szkodliwymi promieniami UV, bowiem długotrwała ekspozycja na nie może uszkodzić powierzchnię oka i jego wewnętrzne struktury. To zaś sprzyja rozwojowi zaćmy. Światło w pracy i w domu nie może być za ciemne, ale też nie za jasne (światło halogenowe również negatywnie wpływa na oczy przy dłuższej pracy).

3. Dzięki diecie Naszym oczom najbardziej służy menu oparte na śródziemnomorskiej diecie. Jest ona bogata w warzywa i owoce. Duże znaczenie dla zdrowia oczu mają kwasy omega-3 i -6, których ważnym źródłem są ryby. Bardzo istotnym elementem diety wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie siatkówki jest luteina. Znajdziesz ją w szpinaku, żółtku jaja kurzego, gorzkiej czekoladzie, brokułach. Włącz też do swojego jadłospisu produkty zawierające cynk, selen, witaminy E, B3 i C oraz drożdże, soję, orzechy, grzyby, dziki ryż.

Świat i Ludzie 4/2011

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama