Reklama

Oddechem możesz pokonać nerwicę

Terapia relaksacyjna zajmie Ci nie więcej niż 30 minut dziennie. Może się okazać, że w Twoim przypadku to wystarczy.

Stres, niepokój i lęk nie omijają nikogo. Jeśli częściej niż zwykle martwisz się o bliskich, o zdrowie, próbujesz radzić sobie z samotnością po stracie męża lub wyprowadzce dzieci z rodzinnego domu, główkujesz, jak mądrze gospodarować pieniędzmi, wypróbuj kilka sprawdzonych technik, które obniżą poziom napięcia i przywrócą spokój.

Oddychaj przeponą

Zastosuj technikę w cyklu  4 - 7 − 8. Rozpocznij od 4-sekundowego wdechu nosem, następnie zatrzymaj w sobie powietrze jak balonik, aby potem przez 8 sekund bardzo powoli wydychać je ustami. Powtórz ten cykl kilka razy.

Reklama

Uwaga! Jeśli wstrzymywanie oddechu sprawia Ci trudność lub cierpisz na nadciśnienie, możesz pominąć tę fazę i ograniczyć się do 4-sekundowych wdechów i 8-sekundowych wydechów. Poczuj, jak powietrze dociera do płuc, podnosi klatkę piersiową, a potem wylatuje.

To ćwiczenie można nazwać przeciwlękowym, ponieważ podczas jego wykonywania nie można jednocześnie skupiać się na oddechu i doświadczać lęku. Pomocne bywa wyobrażanie sobie, że wraz z wdechem napełniasz się potrzebną Ci energią, a wraz z wydechem pozbywasz się zalegającego wewnątrz ciężaru.

Relaksuj mięśnie

Napnij ze wszystkich sił mięśnie w całym ciele.  Pobądź w takim napięciu 5-10 sekund. Powtórz napinanie i rozluźnianie kilka razy. Jeśli masz napięte ciało, stan podenerwowania będzie Ci dalej towarzyszył.

Weź ciepłą kąpiel z dodatkiem 20 kropel olejku lawendowego.  Rozgrzanie ciała automatycznie rozluźni napięte mięśnie. Relaksująco zadziała także herbata z rozgrzewającymi przyprawami, np. z imbirem, cynamonem, goździkami.

Odciągaj złe myśli

Codziennie przez 30 minut skup się na modlitwie lub medytacji. Modlitwę odmawiaj np. na różańcu, a do medytacji użyj rekwizytu - ulubionego kwiatka lub płonącej świecy. Postaw go przed sobą i poświęć mu całą swoją uwagę. Jak wygląda? Jaki ma kolor, zapach? Jakie doznania w Tobie wywołuje. To pozwoli skupić się na konkretnym zadaniu i uwolni głowę od natrętnych myśli.

 Odejmuj lub dodawaj liczby w pamięci. Możesz wybrać inne działanie matematyczne albo liczyć czerwone, żółte lub czarne przedmioty wokół siebie. Pomocne jest też rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, układanie puzzli lub oglądanie ulubionego serialu. Ważne, by czynność absorbowała Twój umysł i nadawała się do zastosowania tam, gdzie się znajdujesz. Ważne! Pamiętaj, że im częściej myślisz o lęku, tym bardziej się boisz.

Melisa, magnez i witamina

 Herbatka z melisy.  Łyżeczkę suszonych liści melisy zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem 5 minut. Pij szklankę naparu przed snem.

Cukierki melisowe.  W ciągu dnia ssij 2-3 pastylki. Kupisz je w każdej aptece lub sklepie zielarskim. Uwaga! Zbyt duże dawki melisy mogą dawać efekt odwrotny do zamierzonego, czyli zwiększają lękliwość.

Magnez z witaminą B6.  Gdy stres jest trudny do opanowania, przyjmuj 2 tabletki 3 razy dziennie. Aby uzupełnić braki magnezu, jedz codziennie 6-7 orzechów włoskich, laskowych lub ziemnych. Bezkarnie możesz też zjeść 2 kostki gorzkiej czekolady. Aby dostarczyć organizmowi witaminę B6, 2 razy w tygodniu zjedz łososia z porcją szpinaku.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy