Reklama

Obolałe stopy? Tak sobie z nimi poradzisz

Najczęstszą przyczyną obolałych stóp jest mocny wysiłek fizyczny lub zbyt długie chodzenie. Oto sześć naturalnych sposobów, dzięki którym złagodzisz ból.

Wąkrota azjatycka

Doskonale osusza i leczy bąble. Jeśli się pojawią, staraj się ich nie przebijać, bo zgromadzony płyn chroni przed bakteriami oraz przyspiesza gojenie. Kiedy jednak pęcherz pęknie, nie zdzieraj z niego skóry i pozwól, by sama odpadła. W obu przypadkach pomocna jest wąkrota azjatycka, która zawiera związki zwiększające produkcję kolagenu i leczące uszkodzenia. Możesz obłożyć bąbel świeżymi, zgniecionymi listkami lub wacikiem namoczonym w naparze z ususzonej rośliny. Przykładaj okład trzy razy na dobę.

Gałka muszkatołowa

Gdy czujesz, że twoje nogi są ciężkie i obolałe, przygotuj miksturę z dwóch szczypt świeżo startej gałki muszkatołowej i łyżki oleju. Energiczne natrzyj nią obolałe kończyny. Olej ma właściwości ściągające, a gałka pobudza krążenie, odprowadza płyn ze stóp i znosi uczucie zmęczenia. Możesz też dwa razy dziennie pić przed posiłkiem po 1/3 szklanki gorącej wody ze szczyptą gałki.

Reklama

Pokrzywa

Ma właściwości moczopędne, dzięki czemu usuwa z organizmu nadmiar wody, a tym samym obrzęki. Dodatkowo wpływa na obkurczenie naczyń włosowatych i usprawnia krążenie. Po długim marszu lub upalnym dniu, gdy nogi stają się ciężkie i opuchnięte, zalej pięć łyżek suszu z pokrzywy (albo świeżych liści) trzema litrami wody i zagotuj. Odlej dwie szklanki odwaru, po czym wypij małymi łyczkami. Resztę przelej do głębokiego naczynia, przestudź i w letnim płynie mocz nogi przez 15-20 minut. Aby zapobiegać opuchnięciom, możesz profilaktycznie pić co dzień kubek naparu z pokrzywy (łyżka ziela na 200 ml wrzątku).

Siemię lniane

Popękane pięty mogą być przyczyną krwawień, a nawet zakażenia. Staraj się do tego nie dopuścić. By zregenerować i zmiękczyć skórę stóp, rób co dzień przez co najmniej dwa tygodnie kąpiele w naparze z siemienia lnianego. Garść nasion zalej w misce dwoma litrami wrzątku. Gdy napar ostygnie, przez kwadrans mocz w nim nogi. Nie spłukuj. Poczekaj, aż wsiąknie w skórę. 

Płynny miód

Zawiera wiele witamin, minerałów, kwasów organicznych i olejków eterycznych. Dzięki nim jest naturalnym antybiotykiem, ale też pobudza procesy regeneracyjne skóry i idealnie sprawdza się jako lek na bolesne odparzenia. Przed zastosowaniem słodkiej kuracji warto byś wymoczyła nogi w solance (trzy garście soli morskiej na trzy litry letniej wody), która zmiękcza naskórek i przynosi ulgę. Następnie osusz stopy i chore miejsca posmaruj cienką warstwą płynnego miodu. Powtarzaj zabieg trzy razy na dobę przez około pięć dni.

Glistnik jaskółcze ziele

Pomaga pozbyć się nagniotków i modzeli, które są skutkiem noszenia źle dopasowanych butów. Modzele to bolesne, żółtawe "plamy" zrogowaciałego naskórka. Nagniotki zaś są małymi, bolącymi, twardymi zmianami, które powstają głównie na palcach. By je usunąć, garść kwiatów i liści glistnika (mogą być suszone) zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj 40 minut. Nasącz wacik w naparze i przyłóż do zgrubienia. Zabezpiecz plastrem lub bandażem i zostaw na pięć godzin. Potem zdejmij okład i obmyj stopy w ciepłej wodzie. Stosuj kurację trzy dni z rzędu.

Zobacz także:

Na Żywo
Dowiedz się więcej na temat: stopy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy