Reklama

Reklama

Nowa, szczupła figura w 4 minuty! To nie żart!

Jesteś wiecznie spóźniona? Nie masz czasu spędzać godzin na siłowni, a mimo to pragniesz wyglądać szczuplej? Tabatę wymyślono specjalnie dla ciebie - zobacz na czym polega ta innowacyjna metoda ćwiczeń!

4-minutowy trening, który zrewolucjonizował świat fitnessu, wymyślił Japończyk Izumi Tabata. Ćwiczenia faktycznie trwają tylko 4 minuty i dają rewelacyjne efekty pod warunkiem, że dasz z siebie absolutne 100 proc. Idea treningu jest niezwykle prosta - ćwiczysz przez 20 sekund, po czym przez 10 sekund odpoczywasz. I tak 8 razy. Brzmi banalnie, prawda?

Reklama

Tabata zwiększa wydolność areobową oraz anaerobową, dzięki czemu gwałtownie poprawiasz swoją wydolność. Izumi Tabata sprawdził, jak ćwiczenia działają na jego studentów i efekty były porażające - po 30 treningach, uczestnicy jego zajęć zwiększyli swój pułap tlenowy o 14 proc. podczas, gdy trenujący przez godzinę tylko o 10 proc.

Dla kogo tabata?

Tabata to pomysł na szybki trening dla każdego. Bez względu na to czy ćwiczysz od lat, czy jesteś zupełnie zielona w tym temacie, szybki aerobowy trening sprawdzi się u ciebie doskonale. Z tabaty korzysta między innymi Kendall Jenner czy aktorka Scarlett Johansson, zachwalając pod niebiosa rezultaty. Do treningu potrzebujesz jedynie stopera, sportowego stroju i wygodnych butów.

Pamiętaj, by dopasowywać ćwiczenia do swoich prywatnych preferencji - jeśli miewasz problemy z kolanami lub stawami, skonsultuj się ze swoim lekarzem i dobierzcie wspólnie takie ćwiczenia, które nie będą nadmiernie obciążać nóg.

Jakie ćwiczenia wykonywać?

Przede wszystkim rozpocznij od porządnej rozgrzewki. Tabata to naprawdę wymagający trening i musisz mieć dobrze rozgrzane mięśnie, by nie nabawić się żadnej kontuzji. Rozruszaj przez kilka minut ręce i nogi, poskacz na skakance albo walcz z cieniem - to wszystko po to, byś mogła podczas treningu dać z siebie wszystko

Następnie za pomocą specjalnych aplikacji na smartfona lub zwykłego stopera ustaw czas tak, by przez 10 sekund odpoczywać, a kolejne 20 pracować. Pamiętaj, że to naprawdę wymagający trening, podczas którego pot będzie lał się strumieniami - musisz być na to przygotowana. Wybierz ćwiczenia, które sama lubisz: pompki, różne kombinacje brzuszków, pajace, wykroki czy przysiady.

Unikaj korzystania z hantli czy dodatkowego ciężaru, zwłaszcza jeśli jesteś początkująca - kilka dodatkowych kilogramów, podczas tak wymagających ćwiczeń może być nie do udźwignięcia. Z kolei jeśli czujesz, że 4-minutowy trening to za mało - spróbuj dołożyć sobie kilka dodatkowych ćwiczeń. Na pewno poczujesz całe ciało!

Ewelina Willmann

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje