Reklama

Reklama

Nietypowe objawy nowotworów. Co powinno zaniepokoić?

Rak wątroby

Wątroba posiada dużą rezerwę funkcjonalną. Nawet przy rozległych uszkodzeniach jest w stanie dalej działać w niezmieniony sposób. Dlatego toczący się w organie nowotwór długo nie daje objawów. Co więcej, rak wątroby jest najgorzej rokującym nowotworem złośliwym. Zdiagnozowany zbyt późno, jest niemal nieuleczalny. Przybiera postać guza, który unaczyniony jest przez krew toczoną z tętnicy wątrobowej. Najbardziej narażone na niego są osoby zmagające się z marskością wątroby oraz zarażone wirusami wątroby typu B i C.

Reklama

Przez wspomnianą wyżej rezerwę funkcjonalności nowotwór wątroby może być trudny do wykrycia nawet podczas badań. Do wykrywania choroby wykorzystywane są badania ultrasonograficzne, poziomu markera nowotworowego AFP we krwi oraz tomografię komputerową.  Pacjenci zgłaszają się natomiast do lekarza z bardzo nietypowymi objawami, które mogą zwiastować inne choroby. Do takich sygnałów zaliczany jest ból podbrzusza, dyskomfort w jamie brzusznej, biegunka, uczucie pełności w nadbrzuszu, czy obrzęk kończyn dolnych.

Co ciekawe, w trakcie rozwoju nowotworu pojawiają się także zmiany skórne takie jak pęcherzyca liściasta, łupież okrągły, czy zapalenie skórno-mięśniowe.

Rak płuc

Nowotwór atakujący płuca jest szczególnie podstępny. Przez długi czas nie daje objawów, a gdy wejdzie już w fazę objawową, jest na tyle zaawansowany, że szanse na wyleczenie są niewielkie. Rak płuc jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. Rocznie zapada na niego blisko 16 tysięcy mężczyzn i 5 tysięcy kobiet.

Rozwijająca się w organizmie choroba daje nietypowe objawy, które łatwo zbagatelizować lub źle rozpoznać. Jednym z nich jest obrzęk szyi, twarzy, ramion, a czasem górnej części klatki piersiowej. Opuchlizna pojawia się, gdy guz przylega do żyły rozciągającej się od głowy do serca. Objaw nazywany jest przez lekarzy zespołem żyły głównej.

Inne nietypowe objawy

Do równie niepokojących sygnałów należy między innymi wysoki poziom wapnia, zwany także hipoklacemią. Jest to nie tylko objaw, ale również konsekwencja raka. Może dotyczyć różnych chorób nowotworowych, a jego diagnoza polega na przeprowadzeniu zleconych przez lekarza badań krwi.

Objawem guza nowotworowego w okolicach mózgu lub kanałów nerwowych jest charakterystyczne mrowienie odczuwalne w kończynach. Mowa tu o utrzymującym się długo braku czucia. Jeśli pozostajemy w ciągłym ruchu, a mrowienie nie ustępuje to znak, że powinniśmy wybrać się na wizytę do lekarza.

Przewlekły i męczący kaszel nie musi być tylko pozostałością po przebytej infekcji. Bywa także znakiem, że w organizmie toczy się bardzo poważna choroba. Nieustający kaszel świadczy zazwyczaj o zapaleniu w płucach, ale zdarza się, że to objaw nowotworu.

Zobacz także:

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | rak trzustki | rak wątroby | rak płuc | rak jelita | nietypowe objawy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje