Reklama

Nietypowe objawy nowotworów. Co powinno zaniepokoić?

Choroby nowotworowe mogą rozwijać się przez długie lata, nie dając przy tym żadnych objawów. Zdarza się też, że w ciele zachodzą niewielkie zmiany, które powinniśmy traktować jako sygnał ostrzegawczy. Zauważyliście u siebie podobne do opisanych poniżej objawów? Koniecznie skontaktujcie się z lekarzem, aby wykonać odpowiednie badania.

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego w początkowej fazie przebiega niemal bezobjawowo. W Polsce na tę chorobę umiera ponad połowa zdiagnozowanych pacjentów. Główną przyczyną tak dużej liczby zgonów jest zbyt późne wykrywanie nowotworu, dlatego lekarze podkreślają, że najważniejszym krokiem w diagnostyce jest wykonywanie badań kontrolnych.

Jakie objawy powinny nakłonić nas do poddania się badaniom? We wczesnych staniach mają zazwyczaj postać bóli brzucha i wzdęć, a tym samym sugerują mniej groźne schorzenia. Kolejnym sygnałem ostrzegawczym jest krew w stolcu lub krwawienie utajone do światła jelita grubego, które może doprowadzić także do anemii.

Reklama

Nowotwór jelita grubego objawia się uporczywymi biegunkami, wyczuwalnym pod palcami guzem w okolicy jamy brzusznej oraz niedrożności przewodu pokarmowego. W późniejszym stadium może prowadzić do znacznej utraty wagi, ogólnego osłabienia i braku apetytu.

Rak trzustki

Położona pod żołądkiem trzustka to narząd, który spełnia niezwykle ważne funkcje w organizmie. Nie tylko wspiera trawienie, ale również reguluje poziom cukru we krwi. Na co dzień niewiele myślimy o tej niewielkim narządzie, a gdy atakuje go choroba, zazwyczaj przypisujemy ją innej części układu trawiennego. Z tego powodu nowotwór trzustki rozwija się prawie niepostrzeżenie, jest zazwyczaj późno diagnozowany i rokowania pacjenta na wyzdrowienie oraz brak remisji są znikome. Rak trzustki atakuje zazwyczaj osoby po 60. roku życia, ale coraz częściej ujawnia się u młodszych osób - nawet trzydziestolatków. Dlatego warto przyglądać się niepokojącym zmianom w organizmie.

Rak trzustki daje nietypowe i mylące sygnały. Jednym z nich jest żółknięcie białek oczu, który może wskazywać również na problem nadużywania alkoholu i niewydolność wątroby. Dzieje się tak dlatego, że trzustka zlokalizowana jest niedaleko przewodu żółciowego. Guzy atakujące organ mogą także zablokować przewód żółciowy i utrudnić transportowanie żółci z wątroby oraz pęcherzyka żółciowego do jelita cienkiego.

Na chorobę nowotworową mogą wskazywać częste i długo utrzymujące się wzdęcia. Pojawiające się w jamie brzusznej guzy powodują wzdęcia trwające nawet kilka tygodni. Ten objaw jest często bagatelizowany, ponieważ kojarzymy go raczej z problemami trawiennymi.

Rozrost guzków wywiera nacisk na inne narządy oraz mięśnie grzbietu. Nieustający, tępy ból pleców jest więc jednym z sygnałów ostrzegawczych. W dobie pracy przed ekranami komputerów ten objaw przypisywany jest zazwyczaj złej pozycji ciała i wynikającemu z niej bólowi kręgosłupa. Jeśli jednak mimo odpowiedniej rehabilitacji ból nie znika, to warto przebadać się pod kątem wystąpienia nowotworu.

Gromadząca się w skórze bilirubina powoduje również swędzenie. Następuje to zazwyczaj przed zmianą koloru skóry na żółty. Tego objawu nie przypisujemy nowotworowi trzustki, ponieważ uporczywe swędzenie kojarzymy raczej z ugryzieniem owada, alergią lub uczuleniem.

Rak wątroby

Wątroba posiada dużą rezerwę funkcjonalną. Nawet przy rozległych uszkodzeniach jest w stanie dalej działać w niezmieniony sposób. Dlatego toczący się w organie nowotwór długo nie daje objawów. Co więcej, rak wątroby jest najgorzej rokującym nowotworem złośliwym. Zdiagnozowany zbyt późno, jest niemal nieuleczalny. Przybiera postać guza, który unaczyniony jest przez krew toczoną z tętnicy wątrobowej. Najbardziej narażone na niego są osoby zmagające się z marskością wątroby oraz zarażone wirusami wątroby typu B i C.

Przez wspomnianą wyżej rezerwę funkcjonalności nowotwór wątroby może być trudny do wykrycia nawet podczas badań. Do wykrywania choroby wykorzystywane są badania ultrasonograficzne, poziomu markera nowotworowego AFP we krwi oraz tomografię komputerową.  Pacjenci zgłaszają się natomiast do lekarza z bardzo nietypowymi objawami, które mogą zwiastować inne choroby. Do takich sygnałów zaliczany jest ból podbrzusza, dyskomfort w jamie brzusznej, biegunka, uczucie pełności w nadbrzuszu, czy obrzęk kończyn dolnych.

Co ciekawe, w trakcie rozwoju nowotworu pojawiają się także zmiany skórne takie jak pęcherzyca liściasta, łupież okrągły, czy zapalenie skórno-mięśniowe.

Rak płuc

Nowotwór atakujący płuca jest szczególnie podstępny. Przez długi czas nie daje objawów, a gdy wejdzie już w fazę objawową, jest na tyle zaawansowany, że szanse na wyleczenie są niewielkie. Rak płuc jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. Rocznie zapada na niego blisko 16 tysięcy mężczyzn i 5 tysięcy kobiet.

Rozwijająca się w organizmie choroba daje nietypowe objawy, które łatwo zbagatelizować lub źle rozpoznać. Jednym z nich jest obrzęk szyi, twarzy, ramion, a czasem górnej części klatki piersiowej. Opuchlizna pojawia się, gdy guz przylega do żyły rozciągającej się od głowy do serca. Objaw nazywany jest przez lekarzy zespołem żyły głównej.

Inne nietypowe objawy

Do równie niepokojących sygnałów należy między innymi wysoki poziom wapnia, zwany także hipoklacemią. Jest to nie tylko objaw, ale również konsekwencja raka. Może dotyczyć różnych chorób nowotworowych, a jego diagnoza polega na przeprowadzeniu zleconych przez lekarza badań krwi.

Objawem guza nowotworowego w okolicach mózgu lub kanałów nerwowych jest charakterystyczne mrowienie odczuwalne w kończynach. Mowa tu o utrzymującym się długo braku czucia. Jeśli pozostajemy w ciągłym ruchu, a mrowienie nie ustępuje to znak, że powinniśmy wybrać się na wizytę do lekarza.

Przewlekły i męczący kaszel nie musi być tylko pozostałością po przebytej infekcji. Bywa także znakiem, że w organizmie toczy się bardzo poważna choroba. Nieustający kaszel świadczy zazwyczaj o zapaleniu w płucach, ale zdarza się, że to objaw nowotworu.

Zobacz także:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | rak płuc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy