Reklama

Reklama

Nietypowe objawy nowotworów. Co powinno zaniepokoić?

Choroby nowotworowe mogą rozwijać się przez długie lata, nie dając przy tym żadnych objawów. Zdarza się też, że w ciele zachodzą niewielkie zmiany, które powinniśmy traktować jako sygnał ostrzegawczy. Zauważyliście u siebie podobne do opisanych poniżej objawów? Koniecznie skontaktujcie się z lekarzem, aby wykonać odpowiednie badania.

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego w początkowej fazie przebiega niemal bezobjawowo. W Polsce na tę chorobę umiera ponad połowa zdiagnozowanych pacjentów. Główną przyczyną tak dużej liczby zgonów jest zbyt późne wykrywanie nowotworu, dlatego lekarze podkreślają, że najważniejszym krokiem w diagnostyce jest wykonywanie badań kontrolnych.

Reklama

Jakie objawy powinny nakłonić nas do poddania się badaniom? We wczesnych staniach mają zazwyczaj postać bóli brzucha i wzdęć, a tym samym sugerują mniej groźne schorzenia. Kolejnym sygnałem ostrzegawczym jest krew w stolcu lub krwawienie utajone do światła jelita grubego, które może doprowadzić także do anemii.

Nowotwór jelita grubego objawia się uporczywymi biegunkami, wyczuwalnym pod palcami guzem w okolicy jamy brzusznej oraz niedrożności przewodu pokarmowego. W późniejszym stadium może prowadzić do znacznej utraty wagi, ogólnego osłabienia i braku apetytu.

Rak trzustki

Położona pod żołądkiem trzustka to narząd, który spełnia niezwykle ważne funkcje w organizmie. Nie tylko wspiera trawienie, ale również reguluje poziom cukru we krwi. Na co dzień niewiele myślimy o tej niewielkim narządzie, a gdy atakuje go choroba, zazwyczaj przypisujemy ją innej części układu trawiennego. Z tego powodu nowotwór trzustki rozwija się prawie niepostrzeżenie, jest zazwyczaj późno diagnozowany i rokowania pacjenta na wyzdrowienie oraz brak remisji są znikome. Rak trzustki atakuje zazwyczaj osoby po 60. roku życia, ale coraz częściej ujawnia się u młodszych osób - nawet trzydziestolatków. Dlatego warto przyglądać się niepokojącym zmianom w organizmie.

Rak trzustki daje nietypowe i mylące sygnały. Jednym z nich jest żółknięcie białek oczu, który może wskazywać również na problem nadużywania alkoholu i niewydolność wątroby. Dzieje się tak dlatego, że trzustka zlokalizowana jest niedaleko przewodu żółciowego. Guzy atakujące organ mogą także zablokować przewód żółciowy i utrudnić transportowanie żółci z wątroby oraz pęcherzyka żółciowego do jelita cienkiego.

Na chorobę nowotworową mogą wskazywać częste i długo utrzymujące się wzdęcia. Pojawiające się w jamie brzusznej guzy powodują wzdęcia trwające nawet kilka tygodni. Ten objaw jest często bagatelizowany, ponieważ kojarzymy go raczej z problemami trawiennymi.

Rozrost guzków wywiera nacisk na inne narządy oraz mięśnie grzbietu. Nieustający, tępy ból pleców jest więc jednym z sygnałów ostrzegawczych. W dobie pracy przed ekranami komputerów ten objaw przypisywany jest zazwyczaj złej pozycji ciała i wynikającemu z niej bólowi kręgosłupa. Jeśli jednak mimo odpowiedniej rehabilitacji ból nie znika, to warto przebadać się pod kątem wystąpienia nowotworu.

Gromadząca się w skórze bilirubina powoduje również swędzenie. Następuje to zazwyczaj przed zmianą koloru skóry na żółty. Tego objawu nie przypisujemy nowotworowi trzustki, ponieważ uporczywe swędzenie kojarzymy raczej z ugryzieniem owada, alergią lub uczuleniem.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | rak trzustki | rak wątroby | rak płuc | rak jelita | nietypowe objawy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje