Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl
Nie lecz grypy sam!

Grypa

Jak pokazują badania przeprowadzone w ramach kampanii edukacyjnej Zwalczmy Grypę, wiedza Polaków na temat tej choroby wciąż jest niewystarczająca.

Okazuje się na przykład, że wciąż popularna jest opinia, iż przyjęcie antybiotyku przy grypie to gwarancja szybkiego powrotu do zdrowia. Tymczasem działające na bakterie antybiotyki nie wyleczą wirusowej grypy - jedynie zniszczą fizjologiczną florę bakteryjną organizmu.

Reklama

Istnieje również przekonanie, że jednoczesne stosowanie wielu leków objawowych przyspiesza powrót do zdrowia. W rzeczywistości to prosta droga do zatrucia i niepożądanych interakcji lekowych. Przekraczanie dozwolonych dawek i łączenie wielu leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych może bowiem skutkować uszkodzeniem błony śluzowej żołądka, czy dysfunkcją nerek i wątroby.

Leczenie na własną rękę jest szczególnie przeciwwskazane u pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby, na przykład astmę, cukrzycę, czy choroby serca.

Choroba ma różne oblicza

Grypa charakteryzuje się nagłym wystąpieniem wysokiej gorączki. Pojawiają się bóle kości, mięśni i stawów, dreszcze oraz uczucie ogólnego rozbicia. Grypie towarzyszyć mogą także rzadziej spotykane objawy: ból brzucha i biegunka. U osób starszych grypa potrafi przybrać inną postać: może pojawić się otępienie, zaburzenia świadomości i zaburzenia równowagi.

Więcej w serwisie:

Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?


Dowiedz się więcej na temat: grypa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje