Reklama

Reklama

"Nie dzisiaj, boli mnie głowa". Jak radzić sobie z brakiem ochoty na seks?

Nie masz dzisiaj ochoty na seks, ale czujesz presję partnera, więc po chwili ulegasz, bo wygrywają wyrzuty sumienia. Nie chcesz sprawić ukochanej osobie przykrości, a do tego masz pewne poczucie obowiązku. Dosyć tego! Radzimy, jak przywrócić w związku dawny ogień.

Jak wykazują badania, kobiety częściej przyznają się do braku ochoty na seks, jednak - choć rzadziej - także mężczyznom doskwiera ten problem. Nie należy go lekceważyć. Tłumaczenie się bólem głowy, brakiem czasu czy zmęczeniem może być tylko przykrywką dla poważnych problemów. Zdarza się, że spadek libido i rozluźnienie intymnej relacji doprowadzają do kryzysu w związku.

Gdy zjada cię stres

Reklama

Wśród najczęstszych powodów braku ochoty na seks są m.in. stres w pracy, przemęczenie, rutyna i pogorszone samopoczucie. Problemy na gruncie zawodowym potrafią szybko i skutecznie ochłodzić relacje w łóżku, co w dłuższej perspektywie odbija się negatywnie na związku.

Zmęczony organizm, chcąc normalnie funkcjonować, skupia większość energii na podstawowym funkcjonowaniu, przez co na dodatkowe czynności już jej nie wystarcza. Zwolnij! Przypomnij sobie, co jest dla ciebie najważniejsze i czy na pewno godzisz się na to, by praca i schematyczna codzienność rujnowały twoje życie osobiste.

Wrzuć na luz! Spokój i odpoczynek sprawią, że znów nabierzesz ochoty na wspólne igraszki. Jeśli jednak nadal będziesz czuć wyczerpanie i przygnębienie, a do dolegliwości dołączą zaburzenia snu, skonsultuj się ze specjalistą.

Burza hormonów

U kobiet istotną przyczyną spadku libido są często zaburzenia gospodarki hormonalnej. Zdarza się to m.in. przy cukrzycy, zespole policystycznych jajników i menopauzie. Porozmawiaj z lekarzem. Endokrynolog lub ginekolog skieruje cię na odpowiednie badania, by ustalić, co jest nie tak.

Przyczyną może też być niewłaściwie dobrana antykoncepcja hormonalna, ciąża oraz strach przed nią. Także tutaj lekarz rozwieje wszelkie wątpliwości. Jeśli powodem jest zły dobór antykoncepcji - przepisze coś innego. Dobierając odpowiednie środki rozwieje również twoje wątpliwości dotyczące ryzyka zajścia w ciążę.

Wahania libido podczas ciąży są normalne. Mimo, że nie ma przeciwwskazań dotyczących aktywności seksualnej w tym okresie, wiele kobiet z niej rezygnuje. Zazwyczaj po porodzie wszystko wraca do normy, czasem ten stan utrzymuje się dłużej, może być to związane z regeneracją organizmu i zmęczeniem związanym z opieką nad dzieckiem.

To mija, jednak dobrym rozwiązaniem będzie odciążenie partnerki i podkreślanie, że nadal jest kobieca i pociągająca. Drobny prezent, kwiaty, komplementy. Diabeł tkwi w szczegółach, a w końcu to on powinien obudzić się w ukochanej!

Jak rozpalić ogień?

Początek niech będzie banalny - zacznijcie od rozmowy, wymiany uwag. Powiedzcie wprost, co wam przeszkadza, licząc się z możliwą krytyką. Wykażcie się cierpliwością, zrozumieniem. Postawcie się na miejscu partnera. Związek to sztuka kompromisów. Jeśli uznacie, że nie poradzicie sobie sami, warto wybrać się do seksuologa, jeśli jednak postanowicie sami o siebie zawalczyć, nie zapomnijcie o sprawdzonych niezbędnikach.

Na początek - gra wstępna. Puśćcie wodze fantazji i na nowo uczcie się mapy swoich ciał, podzielcie się fantazjami seksualnymi, poeksperymentujcie!

Zapomnijcie o rutynie i spróbujcie czegoś nowego, może to być seksowna bielizna, zabawki erotyczne, żele intymne i do masażu, albo zbliżenie w nietypowym miejscu. Zaszalejcie, dreszczyk emocji gwarantowany!

Na co dzień warto pamiętać o drobnych gestach. Pocałunek, dotyk, komplement - takie małe przerywniki pomogą wam zbliżyć się do siebie i na nowo odkryć radość z bycia razem.  


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje