Reklama

Nie daj się upałom

Co warto jeść?

Postaraj się nie gotować na zapas, by w wysokiej temperaturze nic się nie zepsuło. Postaw na dania lekkostrawne, a także, zawierające dużo wody, warzywa i owoce. Arbuzy, melony, pomidory, sałata, ogórki, cukinia, rzodkiewki i brokuły mają jej najwięcej. Unikaj ciastek z kremem, tatara i dań z surowego mięsa.

Czym najlepiej ugasisz pragnienie?

Może trudno w to uwierzyć, ale pragnienie lepiej ugasi ciepła herbata, a nie zimny napój z kostkami lodu. Pod wpływem zimnego bodźca organizm zatrzymuje bowiem ciepło, a nie wydala je. Odpowiednia jest woda mineralna - warto dodać do niej szczyptę soli. Unikaj herbatek z moczopędnych ziół: rdestu, pokrzywy, skrzypu, mniszka. 

Reklama

Gdy jest ci za gorąco

W zamrażarce przechowuj dwa małe kompresy żelowe. Gdy poczujesz, że jest ci za gorąco - przykładaj je do skroni, nadgarstków, w zgięcie łokcia, pod kolano lub w okolice kostki na nodze. To są punkty, przez które najszybciej obniżysz temperaturę ciała. Na kark, dekolt, twarz rozpylaj zimną wodę. Spryskiwacz trzymaj w lodówce. Na kilka minut zanurz stopy w misce z zimną wodą, do której dodaj kilka kropli (10-15) olejku miętowego. 

Ubieraj się na jasno

Zakładaj luźne ubrania z przewiewnych, naturalnych tkanin w jasnych, odbijających promienie słoneczne kolorach. By skóra nie nagrzewała się zbytnio, powinny zakrywać całe ciało. Jeżeli na powietrzu będziesz długo, posmaruj się kremem przeciwsłonecznym - materiał nie chroni przed słońcem w 100 proc. Koniecznie załóż coś na głowę - najlepiej z rondem zasłaniającym oczy i twarz. 

Odwodnienie

Obniżenie poziomu wody i elektrolitów w organizmie jest konsekwencją tego, że za mało pijesz. To stan groźny dla organizmu. Poczujesz go po suchości w ustach, kłopotach z koncentracją, zawrotach głowy, szybszym oddechu i biciu serca, a także suchości skóry. Dochodzi do tego uczucie nudności, wzrost ciepłoty ciała. Pojawiają się wzdęcia i niebezpieczne drgawki.

Jak schłodzić mieszkanie?

Nie otwieraj okien w ciągu dnia. Zrób to dopiero wieczorem i wietrz pomieszczenia całą noc. Zamknij okna przed godz. 8 rano. Zasłaniaj okna zasłonami, roletami. Dodatkowo możesz powiesić w nich prześcieradła i spryskiwać je co jakiś czas zimną wodą. 

Nawilżaj powietrze. Jeśli nie masz nawilżacza elektrycznego, wykorzystaj np. gliniane naczynia lub doniczki (nieszkliwione). Wypełnij je piaskiem, wlej zimną wodą, możesz dodać kilka kropel miętowego lub cytrusowego olejku. 

W najbardziej nagrzewających się pomieszczeniach okna możesz zabezpieczyć folią przeciwsłoneczną (przezroczystą lub typu lustro weneckie). Napuść do wanny zimnej wody i nie zamykaj drzwi od łazienki. 

Zobacz także: 

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: Upał | lato
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy