Reklama

Naturalne kuracje na kolkę wątrobową

Zwykle daje się we znaki w nocy, kilka godzin po zjedzeniu czegoś tłustego. Co wtedy robić?

Kolka wątrobowa objawia się piekącym bólem zlokalizowanym po prawej stronie brzucha tuż pod żebrami. Ból ten czasem promieniuje do łopatki i ramienia. Mogą mu towarzyszyć mdłości, wymioty żółcią, wzdęcia lub zgaga. Oto kilka propozycji, jak się z nim uporać.

Działaj rozkurczowo

Napar z pokrzywy. Łyżeczkę suszu zalej szklanką wrzątku i parz 10 minut pod przykryciem. Pij ciepły (nigdy gorący), powoli i małymi łykami. Ból ustąpi w ciągu pół godziny.

Termofor. Napełnij go ciepłą wodą i przykładaj do bolącego miejsca przez 30 minut. Możesz też użyć poduszki elektrycznej ustawionej na średnią temperaturę i przyłożyć ją do prawego podżebrza.

Reklama

Okłady z liści kapusty. 2-3 liście rozbij drewnianym tłuczkiem, połóż na chory bok, przykryj folią i przymocuj bandażem. Trzymaj go jak najdłużej. Najlepiej taki okład zrobić na noc. Kapusta działa silnie przeciwzapalnie.

Oczyszczaj wątrobę i usprawnij jej pracę

Cytryna i oliwa. 2 łyżki soku z cytryny wymieszaj z dwoma łyżkami oliwy z oliwek extra virgin. Pij na pół godziny przed śniadaniem lub bezpośrednio przed snem, przez dwa tygodnie.

Sok pomidorowy. Szklankę soku wymieszaj z łyżką oleju lnianego. Pij na czczo przez 7 dni. Taki napój skutecznie pobudza samooczyszczanie  pęcherzyka żółciowego.

Ostropest plamisty. W ciągu dnia, do śniadania albo do obiadu zjedz łyżeczkę zmielonych nasion. Kurację stosuj pół roku.

Napar z dziurawca. Łyżeczkę ziół zalej szklanką wrzątku. Parz przez 30 minut. Pij 2 razy dziennie, rano i wieczorem przez 3 miesiące, po dwóch tygodniach zrób trzydniową przerwę. UWAGA! Dziurawiec może wchodzić w reakcję ze słońcem i powodować plamy na skórze, dlatego wiosną i latem stosując kurację dziurawcem unikaj opalania.

Ważne

Podczas ataku. Gdy odczuwasz ból, nic nie jedz. Po jego ustąpieniu także zastosuj kilkugodzinną głodówkę.

Przez 2 dni po ataku. Jedz kleik z ryżu (2 łyżki ryżu zalej 1,5 szklanki wody, gotuj przez godzinę) lub płatków owsianych (3 łyżki płatków zalej 1,5 szklanki wody gotuj 15 minut), gotowaną marchew, pieczone jabłko oraz dosłownie łyżeczkę masła dziennie. Pij herbaty owocowe lub niezbyt słodkie kompoty.

Jak nie dopuścić do ataku?

  Najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych. Przede wszystkim unikaj smażonych potraw (mięsa piecz w folii), panierek, zasmażek oraz zawiesistych sosów. Tłuste mięsa zastąp chudymi - zamiast wieprzowiny jedz indyka, królika, kurczaka bez skórki, cielęcinę i wołowiną bez tłuszczu. Wskazane są chude gatunki ryb, morszczuk, mintaj, dorsz, pstrąg (najlepiej pieczone na parze, czyli bez dodatku tłuszczu).

Wybieraj chudszy nabiał. Unikaj majonezów, tłustej śmietany, tłustych ciast oraz czekolady.

Ogranicz alkohol, kawę prawdziwą, mocną czarną herbatę oraz sól - sprzyjają stanom zapalnym.

Nie przejadaj się, jedz regularnie 4-5 niewielkich i letnich posiłków w ciągu dnia. Wątrobie nie służy ani zbyt gorące, ani zbyt zimne jedzenie.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy