Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Natura dla zdrowia: Olejek rycynowy

Z czym najczęściej kojarzony jest olej rycynowy? Z silnym środkiem przeczyszczającym. Czy na pewno jego działanie jest aż tak ograniczone? Okazuje się, że olej ten ma w sobie tajemniczą moc.

Zacznijmy od źródła

Olej ten jest produktem roślinnym. Wytwarzany z rącznika pospolitego, zwanego powszechnie kleszczowiną pospolitą lub zwyczajnie, rycynusem. Choć roślina ta pochodzi z dalekiego kontynentu, bo aż z Afryki, zdobi wiele polskich ogródków. Nieprawdopodobne, ale w okresie letnio - jesiennym rącznik pospolity jest chyba najpopularniejszą rośliną ozdobną okazale prezentującą się w wielu ogrodach. Choć jest to roślina jednoroczna i jej bylina w naszym klimacie przemarza w okresie zimowym z uwagi na swój okazały wygląd w czasie kwitnienia i owocowania jest chętnie umieszczana w ogródkach. 

Reklama

Forum: Stosujecie suplementy diety? ~ cicho

Oprócz tego obecność rącznika pospolitego to naturalny sposób na pozbycie się z ogrodu niechcianych gości, jak krety czy turkucie. Jak w takim razie wygląda ta roślina? Jest to roślina jednopienna, która osiąga wysokość nawet 3 m, w klimacie tropikalnym rośnie dziko i ma wysokość nawet 10 m! Jej liście przypominają wyglądem liście kasztanowca, a barwa może w różnych odcieniach dochodzić od zieleni nawet do koloru ciemnopurpurowego. Owoce rącznika także prezentują się okazale.

Mimo wielu walorów pielęgnacyjnych roślina ta jest niebezpieczna. Trujące są liście i łodyga, ale najbardziej nasiona. Zamknięte w torebkach owocowych zawierają czystą rycynę, której spożycie może doprowadzić nawet do zgonu. Dlaczego w takim razie olejek rycynowy nadaje się do spożycia i może być stosowany w wielu celach leczniczych i pielęgnacyjnych?

Olejek rycynowy jest pozyskiwany z nasion rącznika poprzez wytłaczanie oleju na zimno oraz poddawanie go wysokiej temperaturze razem z wodą i ostatecznie, wygotowywanie. Dzięki temu procesowi śmiertelnie trująca rycyna zawarta w nasionach ulega rozkładowi. Tak więc powszechne nazewnictwo olejku rycynowego, "rycyna", jest niepoprawne. Gdyby to była faktycznie rycyna, powodowałaby silne zatrucie, wymioty i śmierć.

Olej rycynowy ma gęstą, lepką konsystencję, kolor od bezbarwnego po słomkowożółtego. Ma szerokie zastosowanie nie tylko w farmakologii, ale także w kosmetyce, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Wsparcie brwi i rzęs

Atrakcyjnie podkreślone oczy to efektywnie wytuszowane rzęsy lub przyciemnione za pomocą henny. Ale takie zabiegi upiększające przy dłuższym stosowaniu powodują, że rzęsy stają się bardzo łamliwe, cienkie, rozjaśniają się ich końcówki,. Rzęsy także wypadają w dużych ilościach i nie są już tak gęste, jak wcześniej. Nie zawsze stosowanie specjalnych odżywek, mających na celu wzmocnienie rzęs przynosi pozytywne efekty.

Użycie olejku rycynowego, powoduje, że rzęsy są bardziej odporne na stosowanie codziennych środków upiększających, nie wypadają, są gęstsze i nie łamią się. W niektórych przypadkach po użyciu olejku rycynowego na rzęsy zauważono przyciemnienie osłabionych i rozjaśnionych końcówek. Ta stara - można rzec "babcina" - metoda sprawdza się już od lat. Ale żeby przyniosła oczekiwane efekty i poprawę kondycji rzęs, olejek rycynowy musi być nakładany na rzęsy, co wieczór, przynajmniej przez kilka miesięcy. Do tego zabiegu wystarczy dobrze umyta szczoteczka po starym tuszu. W przypadku rzadkich i osłabionych brwi, można zastosować taki sam zabieg.

Regeneracja włosów

Włosy każdego dnia narażone są na działanie szkodliwych czynników. Poddawanie ich zabiegom fryzjerskim jak zwykłe suszenie suszarką, farbowanie, prostowanie czy trwała ondulacja powodują, że z czasem robią się suche, łamliwe, nie chcą się układać, tracą podatność i wypadają. Szkodzi im także nadmiar stosowanych środków modelujących, jak żele czy lakiery. Temperatura powietrza w pomieszczeniach także nie jest bez znaczenia. W okresie zimowym jest często za wysoka i powietrze jest suche, a na zewnątrz panuje przejmujący chłód.

W okresie letnim słońce bezpośrednio działa na włosy. Wszystko to sprawia, że włosy albo nadmiernie wypadają, albo są bardzo zniszczone. Zastosowanie w pielęgnacji włosów olejku rycynowego wykazuje dużą skuteczność w poprawie ich kondycji. W zależności od problemu, olejek stosowany jest bardzo różnorodnie. Jeśli tylko końcówki włosów są zniszczone, wskazane jest codzienne smarowanie ich olejkiem rycynowym na noc, a następnego dnia rano należy normalnie umyć głowę szamponem.

Olejek rycynowy może być również stosowany w formie maski. Kilka łyżek oleju rycynowego miesza się z dwoma żółtkami jaja kurzego i łyżką oliwy z oliwek, taką miksturę nakłada się na włosy i przykrywa je foliowym czepkiem. Okład trzyma się na włosach przez całą noc, a rano myje głowę. Jeśli problemem jest brak błyszczących włosów, ich matowy wygląd oraz łamliwość, co powoduje ich plątanie się i problemy z rozczesywaniem, olejek rycynowy można w małej ilości dodawać w czasie mycia włosów do szamponu.

Zadbane dłonie

Skóra dłoni jest najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Nie tylko środowiskowych, ale także chemicznych. Zmarznięte dłonie z przesuszoną skórą, mikrourazy, otarcia naskórka, częste używanie środków myjących lub środków czyszczących w czasie porządków, do tego łamliwe i niezdrowe paznokcie to problem niejednej kobiety. Mężczyzn zresztą też. Stąd olejek rycynowy uważany jest za środek działający kojąco i regenerująco na skórę dłoni. Do tego wzmacnia paznokcie. Dłonie można smarować na noc olejkiem i nakładać rękawiczki bawełniane lub wykonywać kąpiel dłoni w lekko podgrzanym olejku. 

Pomoc dla zmęczonych nóg i oczu. Czytaj na następnej stronie!

Dowiedz się więcej na temat: olej | olejek rycynowy | zdrowie | uroda | Butelka | rącznik pospolity

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje