Reklama

Reklama

Nadwaga, rozdrażnienie, fale gorąca… Menopauza nie musi tak wyglądać

Nieprzyjemne symptomy, towarzyszące procesowi przekwitania, przyjęło się niwelować za pomocą terapii hormonalnej. Nie jest to jednak jedyny sposób. O tym, jak świadomie, komfortowo i z korzyścią dla siebie przejść ten proces, pisze Agnieszka Maciąg w swojej najnowszej książce „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości”. Poniżej publikujemy jej fragment.

Badania prowadzone w krajach Zachodu dowodzą, że aż około 80 procent kobiet doświadcza mniejszych lub większych dolegliwości w czasie menopauzy. Im bardziej oddalamy się od mądrego, zrównoważonego życia w zgodzie z naturą, tym boleśniej przechodzimy ten czas. Owszem, zmiany hormonalne, które stają się naszym udziałem w okresie menopauzy i klimakterium, wypływają na nasze samopoczucie. Ale to od nas w dużej mierze zależy stopień tych dolegliwości. To bowiem nie sama burza hormonalna jest powodem złego nastroju, cierpienia i dyskomfortu, ale styl życia, jaki prowadzimy, oraz nasze nastawienie do menopauzy. Te elementy są ze sobą nierozerwalnie powiązane.

Reklama

Menopauza mojej mamy była bardzo męcząca. Pamiętam ten czas doskonale, ponieważ mama była wtedy niesłychanie trudna we współżyciu, co czyniło uciążliwym życie całej naszej rodziny. Cierpiała ona i cierpieliśmy my. Była rozchwiana emocjonalnie, nerwowa, wybuchowa, płaczliwa, doświadczała częstych uderzeń gorąca i palpitacji serca. Ogromnie jej współczułam. To między innymi właśnie z tego powodu moje przekonania na temat menopauzy były tak złe, a myślenie o tym okresie życia odkładałam na jak najdalszą przyszłość.

Mama pracowała w biurze, spędzała osiem godzin dziennie, siedząc przy biurku. Gdyby otrzymała wtedy możliwość przyjęcia "magicznej tabletki" na te fatalne objawy, prawdopodobnie by taką tabletkę zażyła. Nie miała jednak tej wiedzy - nie miała też świadomości, którą ja i ty mamy dzisiaj. Nie wiedziała, jak pożywienie wpływa na nastrój, emocje i zdrowie. Nie znała medytacji, która niesie spokój, ani jogi, która działa na układ hormonalny i ogólne samopoczucie.

***Zobacz także***

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje