Reklama

Na co muszą uważać latem nadciśnieniowcy?

Jeśli masz wysokie ciśnienie, sprawdź, jak możesz złagodzić przykre objawy nasilające się w trakcie upału.

Nawadniaj się

Przez cały dzień pij wodę, ale nie kranówkę, tylko mineralną. Wraz z potem tracisz cenne pierwiastki, których brak może spowodować odwodnienie zwiększające ryzyko udaru (to powikłanie nadciśnienia). Pijąc zwykłą wodę, nie uzupełnisz ich.

Dlatego podczas ciepłych dni wybieraj wodę wysokozmineralizowaną. Ma dużo magnezu, sodu i innych pierwiastków traconych z potem.

O ile na co dzień wody wysokosodowe nie są zalecane dla nadciśnieniowców, to w czasie upału możesz pić je bez obaw. Aby uzupełniać minerały, pij też soki rozcieńczone wodą - na szklankę wody weź pół szklanki soku. Najlepszy będzie pomidorowy, grejpfrutowy, z aronii czy żurawinowy.

Reklama

Leki

 Jeśli bierzesz na stałe leki na nadciśnienie, nie możesz przerwać terapii. Gdyby pojawiły się jakieś dolegliwości, zgłoś się szybko do lekarza. Niepokojące są zwłaszcza zawroty głowy, obrzęki nóg. Być może konieczne będzie odstawienie leków lub zmodyfikowanie dawki. Jednak nie rób tego na własną rękę, bo możesz sobie zaszkodzi

Unikaj słońca w samo południe

W czasie upału od 11.00 do 16.00 zostań w domu. To czas, kiedy słońce najbardziej praży i najłatwiej przegrzać organizm. Jeśli przebywasz na powietrzu, noś przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych tkanin, jak bawełna, len, koniecznie w jasnym kolorze. Taka odzież odbija promienie UV i ciało się mniej nagrzewa. 

Głowę chroń kapeluszem z szerokim rondem, czapką z daszkiem lub jasnym parasolem.

UWAGA! Osoby biorące leki moczopędne (częste przy nadciśnieniu) są narażone na udar cieplny nawet w zacienionym miejscu, gdy jest w nim wysoka temperatura.

Chroń się przed szokiem termicznym

Nie kąp się, gdy jesteś rozgrzana słońcem.W upalny dzień, chcąc się ochłodzić po pobycie na słońcu, nie wchodź bezpośrednio do chłodnego morza lub pod zimny prysznic. Dla nadciśnieniowców takie gwałtowne zmiany temperatury są niebezpieczne.

Jeśli chcesz się wykąpać w morzu, stopniowo zanurzaj się w wodzie.

Jedz więcej błonnika

Do każdego posiłku dodaj surowe warzywo, sałatkę lub owoc. Latem jest ich pod dostatkiem, a zawarty w nich błonnik zmniejsza wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów, których trzeba wystrzegać się przy nadciśnieniu. Wybieraj zwłaszcza te warzywa i owoce, które są bogate w potas i magnez, np. pomidory (także sok pomidorowy) buraki, ziemniaki, paprykę, brokuły, seler, białą fasolę, banany, aronię, porzeczki, morele. Te produkty szczególnie pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego.

Zabierz na wyjazd ciśnieniomierz

Spakuj aparat nawet na krótki wyjazd. Mierz ciśnienie według ustalonego rytmu, najlepiej rano i wieczorem zawsze o tej samej porze. Pomiary zapisuj w specjalnie przeznaczonym do tego zeszycie. Organizm może inaczej reagować w innym klimacie czy rytmie dnia. Dzięki systematycznym pomiarom będziesz wiedzieć, czy potrzebujesz dodatkowej dawki leku czy nie.

 

Z rozwagą dbaj o swój ogród

Przyklęknij na oba kolana, ale nie siadaj na piętach, bo w ten sposób obciążysz kręgosłup. Nie wyrywaj chwastów na stojąco na wyprostowanych nogach, mocno pochylona do przodu. To może spowodować nagły spadek ciśnienia i upadek.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy