Reklama

Reklama

Muchy są groźniejsze niż dotąd sądzono

Muchy mogą roznosić wiele groźnych dla zdrowia chorób. Z tego powodu należy chronić przed nimi jedzenie, picie i skórę (zwłaszcza dzieci).

Naukowcy z Eberly College of Science Pennsylvania State University odkryli, że muchy są bardziej szkodliwe, niż dotychczas sądzono. Badali oni mikrobiomy 116 domowych much i plujek zamieszkujących trzy kontynenty. Znaleźli  bakterie, które prowadzą do choroby wrzodowej żołądka, sepsy oraz salmonelli.

Reklama

Uważa się, że muchy przenoszą dużo więcej bakterii w mieście, niż na wsiach. Mucha domowa bardzo często siada na odpadach. Jej ciało jest pokryte włosem, na którym osadzają się nieczystości.  Przez to ,,zbiera'' mnóstwo bakterii, które przenosi na jedzenie.

Badacze twierdzą, iż najwięcej z nich znajduje się na skrzydłach oraz nogach. Niektóre z nich mogą przenosić bakterie, które prowadzą do chorób takich jak:

- gruźlica

- tyfus

- czerwonka

- dur brzuszny

- choroba Heinego-Medina

- schorzenia pasożytnicze oraz grzybicze

Naukowcy twierdzą również, że liczne badania wykazały, iż więcej patogenów znajdowało się na ciele much, które były w mieście niż tych, które były zabrane ze stajni. Zaobserwowano, iż mogą przenosić one Helicobacter pylori, które prowadzą do wrzodów jelit. 

***

#POMAGAMINTERIA

Pięć rodzin, pięć dni i piętnaście wymagających treningów. Obóz Muay Thai, którego pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku, jest szansą dla młodzieży w spektrum autyzmu na poznanie smaku zdrowej rywalizacji, wygranej, a czasem także porażki. Jak mówią organizatorzy: "To, że nasi podopieczni nie utrzymują kontaktu wzrokowego z rozmówcą, nie znaczy, że nie mają nic do powiedzenia. Sport uczy nas szacunku do siebie i każdego rywala. Jeśli tego nie zrozumiesz, oddalasz się od mety". Organizacja tegorocznej edycji wciąż stoi pod znakiem zapytania, jednak dzięki ludziom dobrej woli szanse na wyjazd z każdym dniem rosną. I ty możesz pomóc! Sprawdź szczegóły! ***

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje