Przejdź na stronę główną Interia.pl

M jak migrena

Nie wiadomo, co ją wywołuje, ale wiadomo, że najczęściej na tę dolegliwość cierpią kobiety. Neurolodzy jeszcze nie umieją jej wyleczyć, ale potrafią już przejąć nad nią kontrolę. Odpowiednio dobrana terapia jest w stanie złagodzić ataki bólu i zmniejszyć ich liczbę. Razem ze specjalistami rozszyfrowujemy tajniki migreny.

A jak aura

Często poprzedza atak bólu. Na czym polega? To zaburzenia neurologiczne. - Pacjentka widzi mroczki, błyski, może mieć problemy z mówieniem, drętwieniem połowy ciała - opisuje dr Mirosława Lizończyk-Stanek, neurolog z kliniki Enel-Med w Warszawie. - Objawy trwają 15-30 minut i znikają, a potem pojawia się ból głowy. Aura nie występuje jednak u wszystkich. Miewa ją co trzecia osoba cierpiąca na migrenę.

Reklama

B jak ból

Jest charakterystyczny: silny i pulsujący. Występuje zazwyczaj po jednej stronie głowy, w okolicy oka lub skroni. Wywołuje go zaburzenie przepływu krwi w naczyniach mózgu. Co jest przyczyną? Uważa się, że migrena to schorzenie genetyczne, ale dokładne mechanizmy jej powstawania nie są znane, bo napady bólu wyzwala wiele czynników: m.in. stres, dieta, hormony, zmiana pogody lub ciśnienia. Dolegliwości utrzymują się od czterech godzin do trzech dni. Często towarzyszą im inne objawy: nadwrażliwość na światło, dźwięki lub zapachy, nudności, rzadziej wymioty.

- Jeśli podczas wywiadu lekarskiego pacjentka mówi mi, że jedyne, co przynosi jej wtedy ulgę, to leżenie w łóżku przy zasłoniętych oknach i w ciszy, mogę z dużym prawdopodobieństwem postawić diagnozę - mówi neurolog. Zwykły, napięciowy ból głowy często znika po spacerze na świeżym powietrzu. Przy migrenowym wysiłek fizyczny jest niemożliwy. Każdy krok czy pochylenie się sprawiają, że ból narasta. W okresach pomiędzy atakami migreny nie pojawiają się żadne dolegliwości.

Jak często występują napady bólu? - Ich liczba i intensywność mogą się zmieniać - mówi prof. Adam Stępień z Kliniki Neurologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. - Nawet u tej samej osoby. Większość pacjentek ma odmianę epizodyczną choroby, co oznacza, że dolegliwości trwają w sumie do ośmiu dni w miesiącu. U połowy osób atak pojawia się w tym okresie nie częściej niż raz, ale co dziesiąta cierpi na migrenę złośliwą i odczuwa ból niemal przez cały czas.

D jak dieta

Napady migreny może wywoływać jedzenie lub alkohol. - Często jest to czerwone wino - mówi dr Lizończyk-Stanek. - W przypadku osób nadwrażliwych wypicie jednego kieliszka kończy się silnym bólem głowy. Są też pacjentki, które reagują tak na ser (żółty albo pleśniowy), czekoladę lub ostre potrawy. Dlatego powinny unikać tych produktów, zwłaszcza gdy już pojawią się dolegliwości.

H jak hormony

- Z danych epidemiologicznych wynika, że migrenę ma co szósta Polka - mówi dr Lizończyk-Stanek. - Kobiety cierpią na tę chorobę trzy razy częściej niż mężczyźni. Dlaczego? - U większości pacjentek występuje tzw. migrena miesiączkowa - wyjaśnia neurolog. - Ból głowy pojawia się wtedy przed menstruacją lub na jej początku. Prawdopodobnie wywołują go wahania poziomu hormonów płciowych.

Takie ataki migreny może łagodzić stosowanie doustnej antykoncepcji. Jednak nie zawsze. - U niektórych kobiet pigułka nasila dolegliwości, podobnie jak hormonalna terapia zastępcza - mówi dr Maria Wysocka-Bąkowska, neurolog i migrenolog z Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy. W pewnych przypadkach antykoncepcja hormonalna jest niewskazana także z innego powodu. Od niedawna wiadomo, że migrena dwukrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Zaburzenia krążenia, które wywołują ataki bólu, mogą powodować tworzenie się ognisk niedokrwiennych. Kiedy napady migreny są częste, poprzedza je długotrwała aura, a do tego pacjentka pali papierosy, ma żylaki lub stosuje tabletki hormonalne, zwiększające krzepliwość krwi, zagrożenie powikłaniami znacznie wzrasta. Dlatego coraz częściej ginekolodzy przed przepisaniem pigułki kierują pacjentki z migrenowymi bólami głowy do neurologa, żeby się upewnić, czy nie ma przeciwwskazań. Następna zależność między migreną a hormonami: u większości kobiet jej ataki znikają lub słabną w czasie ciąży i karmienia. Specjaliści obserwują też, że stają się zdecydowanie rzadsze i słabsze u pacjentek po menopauzie.

N jak neurolog

Kiedy pojawia się napad migreny, czy wystarczą tabletki przeciwbólowe bez recepty, czy też potrzebne są mocniejsze środki i wizyta u specjalisty? - U wielu pacjentów skuteczny może być zwykły paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy (aspiryna) - mówi dr Wysocka-Bąkowska. Jednak rozpoznanie migreny powinien zawsze potwierdzić lekarz internista, a w razie silnych objawów neurolog.

Warto skonsultować się w poradni leczenia bólów głowy. Jeśli dobrze przygotujemy się do pierwszej wizyty, specjalista będzie w stanie szybko postawić diagnozę. Przed spotkaniem z nim należy przez miesiąc prowadzić obserwacje i zapisywać, jak często pojawia się ból, ile czasu trwa, jakie ma nasilenie w skali od 0 do 10 i czy towarzyszą mu inne sygnały.

Co druga osoba nie wie, że ma migrenę. - Zdarzają się też pacjenci, u których przyczyną bólu głowy jest inne schorzenie. Z czym można ją pomylić? - Podobne objawy towarzyszą zapaleniu zęba, ucha czy zatok, a także jaskrze - mówi dr Wysocka-Bąkowska. - Ból też jest pulsujący i występuje w okolicy oka, może powodować nudności i fotofobię. Dlatego w przypadku wątpliwości lekarz kieruje pacjenta na dodatkową konsultację do innego specjalisty.

Diagnoza neurologa jest konieczna zawsze, gdy na ból głowy skarży się dziecko. - Migrena często zaczyna się w młodym wieku, zwłaszcza u chłopców - mówi lekarz. - W 70 proc. przypadków jest to choroba dziedziczna, jeśli cierpi na nią oboje rodziców, a w 50 proc., gdy dotyczy jednego z nich.

P jak profilaktyka

Kto powinien leczyć się u specjalisty? Przede wszystkim osoby, które mają częste napady migreny (długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych może wywołać tzw. bóle głowy z odbicia) lub gdy poprzedza je aura. - Więcej niż trzy ciężkie napady w miesiącu, które np. uniemożliwiają pracę zawodową, są wskazaniem do leczenia zapobiegawczego - mówi dr Lizończyk-Stanek. Środki stosowane w profilaktyce migreny powodują "uspokojenie" naczyń krwionośnych, zmniejszając ich nadreaktywność. Trzeba przyjmować je codziennie przez minimum trzy miesiące.

Specjalista dobiera specyfik indywidualnie po dokładnym wywiadzie. - Leki mogą wywoływać objawy niepożądane - mówi neurolog. - Zdarza się, że te z grupy blokerów kanałów wapniowych powodują przyrost masy ciała lub nadmierną senność. Beta-blokerów nie stosuje się u osób z astmą oskrzelową. Z kolei leki przeciwpadaczkowe, przepisywane do niedawna głównie chorym na epilepsję, mogą powodować problemy z koncentracją i pamięcią. Dlatego ostrożnie zaleca się je osobom nerwowym.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Dowiedz się więcej na temat: choroby | migrena | ból głowy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje