Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Łuszczyca: Uciążliwa choroba ciała i duszy

Przyczyny tej choroby wciąż są zagadką dla lekarzy. Wiadomo, że stres nasila jej objawy. W leczeniu ważne są zarówno leki, jak i medytacja. Co jeszcze pomoże złagodzić ból? A czego chorzy powinni unikać?

Jeszcze nie ma sposobu, by całkowicie wyleczyć łuszczycę. Ale można łagodzić jej objawy, m.in. pojawiające się na skórze suche łuski i towarzyszący im stan zapalny skóry. Warto pamiętać, że nie jest to choroba zakaźna, ale zachorować może każdy z nas.

Reklama

Nie do końca wiadomo, jaka jest jej przyczyna. Lekarze określają łuszczycę jako chorobę niezakaźną i niezłośliwą, przewlekłą (czyli choruje się wiele lat). 

Ma ona tendencję do remisji (samoistnie ustępuje) i nawrotów. Rozwój, dojrzewanie i obumieranie komórek zdrowej skóry trwa 26-28 dni. 

W łuszczycy układ odpornościowy wcześniej wysyła sygnały, które skracają ten proces do ok. cztery dni. 

Nowe komórki dojrzewają szybko, a stare nie nadążają się złuszczać. Dlatego naskórek osób chorych staje się znacznie grubszy. Na ciele tworzy się warstwa martwych komórek w postaci twardych łusek. 

Jest wiele teorii na temat przyczyn choroby, żadna nie jest potwierdzona. Prawdopodobnie jest to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że z niewiadomego powodu organizm zaczyna atakować własne tkanki i niszczy je. 

Proszę, czytaj dalej

Dowiedz się więcej na temat: łuszczyca

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje