Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Łuszczycą nie można się zarazić!

Gdy na twojej skórze pojawiają się czerwone zmiany, pokryte czymś w rodzaju srebrzystej łuski, swędzące lub bolesne, mogą to być objawy jednej z często występujących chorób skóry, tzn. łuszczycy.

Pierwsze wykwity pojawiają się najczęściej na owłosionej skórze głowy, za uszami, na karku, ramionach, łokciach, kolanach lub w okolicy paznokci rąk i stóp. Niestety, to schorzenie, którego nie da się całkowicie wyleczyć. Jest to choroba autoimmunologiczna, ale na szczęście nie można się nią zarazić.

Reklama

Skłonność do łuszczycy jest dziedziczna, często rozwija się, gdy układ odpornościowy jest w kiepskiej kondycji. Zwykle ujawnia się po ostrych infekcjach wirusowych i bakteryjnych. Szczyt zachorowań przypada na 2. i 3. dekadę życia. Mimo iż choroba jest dosyć powszechna, nadal nie wiadomo, jak do końca powstają zmiany skórne.

Ich występowanie nasila się wiosną i jesienią, a latem, dzięki promieniom słonecznym, wygląd skóry się poprawia. Pojawianie się czerwonych wykwitów na skórze ma związek z zaburzeniami rogowacenia naskórka - u zdrowego człowieka dojrzewają one przez około miesiąc i w tym czasie przemieszczają się z głębszych warstw skóry na jej powierzchnię.

U chorych na łuszczycę komórki te pojawiają się już po kilku dniach, tworząc czerwone wybrzuszenia, często pokryte łuskami. Czynnikami zaostrzającymi przebieg choroby jest stres, niedobory snu, zmiany hormonalne, alkohol, tytoń, a także niektóre leki i niewłaściwa dieta.

Co pomaga?

Maści i kremy, które likwidują stan zapalny skóry oraz eliminują łuskę (maści salicylowe i mocznikowe). W procesie gojenia zmian pomocne są preparaty dziegciowe, retinoidy i sterydy. Skuteczna bywa także fototerapia i fotochemioterapia. Wybawieniem dla chorych, u których standardowa terapia zawiodła, są leki biologiczne. Jednak nie stosuje się ich jeszcze zbyt często - z uwagi na koszty leczenia.

Już dziś możesz wesprzeć WOŚP! Czekamy na Ciebie na pomagam.interia.pl!

Chorzy na łuszczycę powinni także z uwagą dobierać produkty do pielęgnacji. Najlepiej sięgać po dermokosmetyki przeznaczone dla łuszczyków, które zawierają naturalne substancje i nie mają skutków ubocznych. Tak jak w przypadku wielu chorób, również tutaj ogromne znaczenie dla wyglądu skóry ma dieta.

Trzeba unikać produktów, które powodują wydzielanie histaminy (może ona wywoływać swędzenie skóry), a więc pomidorów, bakłażanów, kapusty, pomarańczy czy ananasów. Wykluczyć także trzeba czerwone mięso - żeby je strawić, organizm produkuje dużo soli kwasu siarkowego, które niekorzystnie wpływają na wygląd skóry.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje