Reklama

Reklama

Lepiej nie wychodź po nich na słońce

Niektóre zioła i rośliny mogą nam o tej porze roku bardzo zaszkodzić. Jeżeli nie chcesz skończyć z poważną reakcją alergiczną, lepiej uważaj i nie wychodź po nich na słońce!

Zioła fotouczulające i fototoksyczne zwiększają wrażliwość skóry na promienie UV. 

Reklama

Jesli przyjmujesz je w jakiejkolwiek postaci (naparów, herbatek, tabletek, kremów, szamponów, balsamów do ciała, toników), powinnaś unikać opalania i zabezpieczać skórę kosmetykami z filtrami UV. 

Dlaczego? Ponieważ pod wpływem promieni UV może na skórze pojawić się rumień, obrzęk, bolesne pęcherze, zaczerwienienie. Oto rośliny, które mogą wywołać reakcję fotoalergiczną lub fototoksyczną.

Cytryna i bergamota

Olejki z tych roślin często są składnikami perfum, dezodorantów, mgiełek zapachowych i mogą wywoływać fototoksyczne zapalenie skóry.

Seler, marchew, pietruszka, koper

Latem lepiej jeść je wieczorem lub po prostu nie wychodzić na słońce po ich spożyciu. 

Arcydzięgiel, aminek i ruta

Fotouczulająco i fototoksycznie działają zawarte w nich furanokumaryny. Latem lepiej zrezygnować ze stosowania tych ziół oraz mieszanek z nimi - także szamponów, toników i odżywek do włosów. 

Największe zagrożenie stanowią dwie rośliny z rodziny selerowatych - barszcz Mantegazziego i barszcz Sosnowskiego. Wystarczy je dotknąć, a nawet przebywać w pobliżu tych roślin, by doszło do reakcji fotoalergicznej. Objawy są bardzo bolesne i przypominają poparzenie. Obie rośliny są szczególnie groźne w upalne słoneczne dni.

Dziurawiec

Zawiera alkaloid - hyperycynę, która może powodować uczulenie na światło słoneczne. Nie powinnaś pić naparu z dziurawca, przyjmować preparatów z jego zawartością, jeśli na zewnątrz jest słoneczna pogoda. Latem lepiej zapobiegawczo zrobić przerwę w stosowaniu tego zioła.

Inne zagrożenia

W mniejszym stopniu mogą uczulać rumianek, nagietek, arnika, skrzyp i pasternak.

Zobacz także:

Dowiedz się więcej na temat: zioła | rośliny | lato | alergia

Reklama

Reklama

Reklama