Reklama

Lecznicze kuracje z pigwy

Pomogą nie tylko na przeziębienie. Złagodzą stany zapalne stawów, stres i bóle przy hemoroidach.

Owoce pigwy mają aż siedem razy więcej witaminy C niż cytryna. To owoc, którego przetwory powinny stać się obowiązkowym składnikiem jesienno-zimowej diety. Jednak to nie jedyne lecznicze walory tych owoców. Sprawdź, kiedy jeszcze się przydadzą

Syrop na infekcję

Jak go przygotować?
Owoce umyj, pokrój na cztery części i wydrąż gniazda nasienne. Pokrój w kostkę. Na każdą szklankę odmierz tyle samo cukru. Wkładaj po łyżce owoców do słoika i przesypuj je łyżką cukru. Odstaw na dwa dni, co jakiś czas wstrząsając słoikiem. Po tym czasie przelej syrop z pigwy do słoiczków i spożywaj na bieżąco (przechowując w lodówce) albo poddaj pasteryzacji przez około dziesięć minut - wtedy przechowasz go dłużej.

Reklama

Stosowanie:
Syrop stosuj dwa razy dziennie po łyżeczce do herbaty.

Konfitury na reumatyzm

Jak je przygotujesz?
Kilogram lub dwa owoców obierz ze skórki i wydrąż ziarenka. Miąższ pokrój i wrzuć do garnka. Dodaj kilogram cukru i dwa kawałki cynamonu. Całość zalej dwiema szklankami wody. Gotuj na małym ogniu, aż owoce zmiękną. Gorące konfitury przełóż do słoików. 

Stosowanie:
Jedz łyżkę dziennie. Jak dżem - z pieczywem albo jako deser z ryżem lub kaszą jaglaną. 

Antystresowy sok

Jak go przygotować?
Trzy kilo pigwy obierz ze skórki i wydrąż ziarenka. Miąższ drobno pokrój i zasyp kilogram cukru. Odstaw na kilka godzin. Gdy utworzy się sok, zagotuj, a następnie podgotuj na bardzo małym ogniu około 30 minut. przelej do słoików i zawekuj.

Stosowanie:
Sok z pigwy dodawaj codziennie do herbaty lub ziołowych naparów - łyżka trzy razy dziennie.


Macerat na hemoroidy

Używaj do przemywania i okładów
Garść gniazd nasiennych z pigwy zalej połową szklanki ciepłej wody i maceruj kilka dni. Odcedź pestki i przelej przez gazę. Stosuj trzy razy dziennie, do ustąpienia dolegliwości.

Pestki na poprawę apetytu

Właściwości zdrowotne mają także pestki pigwy. 

Jedz zmielone nasiona. 

Zmiel świeże pestki pigwy i zmieszaj je z odrobiną miodu i octu owocowego. Zażywaj przed jedzeniem trzy razy dziennie po łyżce. 

Pij pestkówkę.

Dwa kilogramy dojrzałych owoców pigwy umyj i zetrzyj razem ze skórką na tarce o grubych oczkach. Następnie włóż do słoja, zasyp kilogramem cukru i przykryj papierem pergaminowym. Po tygodniu wlej pół litra spirytusu. Zamknij słój i przez miesiąc maceruj owoce. Odcedź płyn przez grubo złożoną gazę i odciśnij owocową masę.

Wymieszaj go z połową litra wódki 40 proc. i odstaw na co najmniej dwa miesiące. W razie braku apetytu pij kieliszek (50 ml) na godzinę przed posiłkiem. 
Zobacz także:

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: pigwa | domowe kuracje | zdrowie | sposoby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy