Reklama

Lecznicza moc olejów

O ich dobroczynnych właściwościach medycyna naturalna wiedziała od dawna. Dziś potwierdziły to badania naukowe i zapanowała zdrowa moda na kuracje olejami. Warto je wypróbować, bo pomagają nie tylko zachować zdrowie, ale również je odzyskać.


Lniany wzmacnia cały organizm

Uważany jest za najzdrowszy spośród wszystkich olejów. Zawiera rekordową ilość dobroczynnych kwasów omega-3. Stanowią one 50 proc. jego składu, ale tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z produktem nieoczyszczonym. Olej lniany poprawia pracę wszystkich układów organizmu. Wzmacnia serce, obniża cholesterol, normalizuje ciśnienie, działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Zapobiega depresji, chorobie Alzheimera oraz zmniejsza ryzyko raka.

Sprawdzona kuracja: Codziennie godzinę przed śniadaniem wypijamy łyżkę oleju lnianego albo jemy pastę dr Budwig (patrz ramka Domowy lek na odporność). Jeśli trudno nam przełknąć "lekarstwo", możemy je zjeść z chlebem. Kuracja trwa 2 miesiące. Potem odczujemy wyraźną poprawę kondycji.

Reklama

Oliwa dba o serce, wątrobę i drogi żółciowe

Zawiera dużo kwasu oleinowego, który słynie z tego, że obniża poziom tzw. złego cholesterolu we krwi. Poza tym w oliwie znajdziemy kwasy omega-6 i omega-3. A także witaminy i minerały. Jeśli będziemy używać jej na co dzień, wzmocnimy serce i układ krążenia. Możemy też oczyścić organizm.

Sprawdzona kuracja: Bierzemy sok z cytryny (ojciec Klimuszko radził, by mieściła się w dłoni osoby, która przystępuje do leczenia) i oliwę z oliwek. Odmierzamy dokładnie tyle oliwy, ile mamy soku. Mieszamy i wypijamy przed snem. Miksturę stosujemy codziennie przez 12 dni. Potem robimy trzy miesiące przerwy i powtarzamy kurację. Dzięki takiemu postępowaniu oczyścimy wątrobę, woreczek i drogi żółciowe oraz jelito grube. Może się nawet zdarzyć, że wydalimy małe kamienie.

Z pestek dyni niszczy pasożyty

Uznawany jest za "męski", ponieważ stosuje się go przy problemach z prostatą. W składzie ma kukurbitacynę - substancję, która wykazuje silne działanie przeciwpasożytnicze, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Sprawdzona kuracja: Wypijamy jednym łykiem 3-6 łyżek oleju. Raz dziennie, nie musi być na czczo. Taki zabieg powtarzamy przez 2 tygodnie. Jeśli nasz żołądek nie toleruje tłuszczu, możemy zastąpić olej nasionami dyni. Wówczas codziennie zjadamy garść pestek. Kuracja nie tylko likwiduje pasożyty, ale również pomaga wyleczyć grzybicę i dojść do siebie po zatruciu bakteryjnym.

Słonecznikowy łagodzi stany zapalne

Kupimy go tanio, w każdym sklepie. Jego zaletą jest duża zawartość kwasu linolowego. Olej słonecznikowy leczy zapalenia oskrzeli, zapalenie zakrzepowe żył, zapalenie korzonków nerwowych, a nawet migrenę. Warto go również zastosować, gdy mamy stany zapalne dziąseł lub chorujemy na paradontozę.

Sprawdzona kuracja: Wlewamy do ust łyżkę oleju i ssiemy. Powinno to trwać 15-20 minut. Zaleca się dwa zabiegi dziennie. Kurację powtarzamy codziennie przez miesiąc.

Rzepakowy leczy skórę

Podobnie jak oliwa jest bogatym źródłem kwasu oleinowego. Ma też idealną proporcję kwasów omega-6 do omega-3, wynosi ona 2:1. Olej rzepakowy poprawia pracę serca i mózgu, a dzięki zawartości witaminy E dobrze wpływa na stan skóry. W medycynie naturalnej stosuje się go przy łuszczycy.

Sprawdzona kuracja: Do 300 ml oleju rzepakowego wsypujemy 200 g pieprzu mielonego i gotujemy 15 minut. Wystudzoną, ale ciepłą pastę nakładamy na gazę i kładziemy na miejsca z łuszczycą. Następnego dnia zdejmujemy. Możemy stosować wiele tygodni, aż stan skóry się poprawi. Taką kurację warto przeprowadzić również po to, by odmłodzić i ujędrnić skórę.

Sezamowy poprawia trawienie

Jest ulubionym olejem Orientu. Zawiera dużo kwasów tłuszczowych oraz lecytyny, która pomaga nam zachować dobrą pamięć. Wiadomo też o jego dobroczynnym wpływie na układ pokarmowy.

Sprawdzona kuracja: Codziennie do dowolnej potrawy (najlepiej do zupy) dodajemy 3-4 krople oleju sezamowego. Nawet tak niewielkie ilości mają działanie lecznicze. Przestrzegamy tej zasady przez miesiąc. Po kuracji możemy liczyć, że pozbędziemy się wzdęć i zaparć bez efektów ubocznych.

Barbara Mitkowska

Kobieta i życie
Dowiedz się więcej na temat: oliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy