Reklama

Kręgosłup bez bólu

To możliwe! Dzięki nowoczesnym metodom operacji, szybko pozbędziesz się dyskomfortu i wrócisz do normalnego, sprawnego życia.

Dyskopatia lędźwiowa

Dotyczy ludzi w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka osoby między 30. a 55. rokiem życia. Przyczyną w znakomitej większości przypadków jest przede wszystkim siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej (choćby w umiarkowanym stopniu), otyłość a nawet stres. 

Dyskopatia lędźwiowa, jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych - dotyczy schorzeń krążka międzykręgowego. Nazywana jest również przepukliną jądra miażdżystego. W wielu przypadkach to jeden z początkowych etapów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. 

Głównym objawem dyskopatii lędźwiowej jest ból w okolicach odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa

Ból może być nagły i ostry lub przewlekły, może też okresowo zanikać i powracać. Najczęściej promieniuje do jednej lub obu nóg - to tak zwana rwa kulszowa. W skrajnych przypadkach może pojawić się także niedowład nóg albo problem z zatrzymaniem moczu. 

Reklama

"Jeśli epizody rwy nawracają i wywołane są dużymi wypuklinami lub luźnymi fragmentami dysku, które wypadły do kanału kręgowego, to leczenie zachowawcze (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne) i rehabilitacyjne (ćwiczenia, masaże) będzie mało skuteczne", tłumaczy dr n. med. Michał Rutkowski

W takich sytuacjach najlepszym, a i często jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. I zupełnie nie ma się czego bać - dzięki tzw. mało-inwazyjnym metodom zabiegów wystąpienie powikłań jest niewielkie, a pacjent już następnego dnia po zabiegu może wrócić do codziennych zajęć. Po samej operacji na ciele zostaje niewielka, niemal niezauważalna blizna. 

Chory cierpiący z powodu dyskopatii może zostać poddany zabiegowi discektomii mikroskopowej albo endoskopowej

Powrót do normalnego życia ma miejsce już dobę po zabiegu (oczywiście wykluczając znaczny wysiłek fizyczny), a co najważniejsze: natychmiast ustępuje ból kręgosłupa. 

Inną metodą, stosowaną w znieczuleniu miejscowym jest zabieg DiscoGel - polega na wprowadzeniu do krążka międzykręgowego specjalnego preparatu w postaci żelu, co powoduje, że krążek wraca do swojej pierwotnej formy. Tutaj na efekty - czyli brak bólu - trzeba poczekać około cztery tygodnie, bo tyle czasu potrzeba na odbudowanie struktury krążka. 

To tylko niektóre z metod leczenia dyskopatii. O kwalifikacji do zabiegu i wyborze najlepszej metody oczywiście decyduje lekarz na podstawie wyników badania rezonansem magnetycznym (w przypadku przeciwwskazań do wykonania rezonansu, należy wykonać tomografię komputerową.

Zobacz także:


Show
Dowiedz się więcej na temat: ból kręgosłupa | plecy | zdrowie | ból pleców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy