Reklama

Reklama

Kłopoty z nietrzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu należy do częstych schorzeń kobiet w okresie przekwitania. Na NTM narzeka ponad 30 proc. pań po 50. roku życia. Niskie poziomy estrogenów, a w następnych latach całkowity ich brak, odpowiedzialne są za szereg dolegliwych zmian w układzie moczowo-płciowym, m.in. za kondycję narządów znajdujących się w miednicy mniejszej.

Uzupełnić braki

Zarówno kobiece dolne drogi moczowe, jak i mięśnie oraz powięź je podtrzymująca wyposażone są w liczne receptory estrogenów. Hormony te - przyłączając się do receptorów - gwarantują sprawność narządom. Skutkiem niskich stężeń estrogenów jest natomiast zanik tkanek i, w efekcie, tak kłopotliwe i na co dzień utrudniające życie upośledzenie trzymania moczu. 

Reklama

Na szczęście, wiele substancji roślinnych w żywności ma zdolność wiązania się z ludzkimi receptorami estrogenowymi. Mogą one naśladować jego wpływ na organizm dzięki temu, że mają budowę chemiczną zbliżoną do estradiolu. 

Najważniejszym źródłem fitoestrogenów jest soja. Sporo fitoestrogenów znajdziemy również w nasionach roślin oleistych, szczególnie lnu, słonecznika czy sezamu. Ponadto w orzechach i w roślinach jagodowych. Wśród warzyw prym wiedzie dynia, a potem bób, groch, fasola, cukinia, brokuły, czosnek i marchew. Udowodniono, że fitoestrogeny w pewnym stopniu potrafią złagodzić potliwość i uderzenia gorąca, bezsenność, nerwowość, nastrój depresyjny, ból głowy i problemy z koncentracją, suchość miejsc intymnych, jak również spadek libido. W ostatnich latach pojawiły się także doniesienia naukowe o wpływie niektórych fitoestrogenów na układ moczowy. 

Działanie lignanów

Pestki dyni, podobnie jak siemię lniane, zawierają fitoestrogeny lignany z grupy flawonoidów. Badania lekarzy z Massachusetts General Hospital w Bostonie (opublikowane w piśmie "Urology" w październiku 2015 roku) wskazują, że fitoestrogeny lignanowe wywierają ochronny wpływ na układ moczowy pań w okresie przekwitania. Uczestnicząc w przemianach hormonalnych, wzmacniają mięśnie dna miednicy, cewki moczowej i pęcherza. Najlepsze właściwości mają preparaty z apteki ze skoncentrowanymi wyciągami roślinnymi. 

Uwaga! Nie każda kobieta może uzupełniać niedobór estrogenów nawet słabiej działającymi hormonami roślinnymi. Tylko lekarz może ocenić, czy nie istnieją ku temu przeciwwskazania. 

Styl życia

Aktywność. Wiele pań z NTM rezygnuje z ruchu na świeżym powietrzu w obawie przed niekontrolowanym wyciekaniem moczu. Na rynku dostępna jest cała gama produktów chłonnych, które zapewniają komfort podczas ćwiczeń. Warto pamiętać, że im częściej się gimnastykujemy, tym mięśnie, także te wewnętrzne, stają się silniejsze. Ponadto, ćwicząc, odzyskujemy szczupłą sylwetkę. Schudnięcie nierzadko w ogóle powoduje ustąpienie NTM. 

Czego unikać? 

NTM sprzyja palenie papierosów, dieta bogata w ostre przyprawy, napoje gazowane, kawa i alkohol. Zapobieganie infekcjom. NTM może mieć charakter przejściowy, jeśli jest wynikiem zapalenia pęcherza. Symptomami są: częstomocz, parcia naglące, ból podbrzusza, uczucie pieczenia w pęcherzu i cewce moczowej podczas mikcji, wyższa ciepłota ciała. W takiej sytuacji warto pójść do lekarza. 

Pomagają preparaty z żurawiną i pokrzywą: pij dwa razy na dzień po 25 ml soku z apteki.

Pieczenie i uderzenia gorąca

Przyczyną częstszego oddawania moczu i uczucia pieczenia w okresie przekwitania mogą być zaburzenia naczynioruchowe (ich efektem są m.in. uderzenia gorąca i poty). Leczenie ziołami zazwyczaj łagodzi wówczas dolegliwości. Przepis: wymieszaj dwie łyżeczki owocu pietruszki, pięć łyżeczek owocu jałowca, trzy łyżeczki korzenia lubczyku, siedem łyżeczek kwiatu chabru bławatka. Łyżkę ziół zaparz w szklance wrzątku, pij trzy razy dziennie po szklance.

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje