Przejdź na stronę główną Interia.pl

Jelita do oczyszczenia

Czytając ostatnie doniesienia naukowe, można odnieść wrażenie, że za wszystkie problemy zdrowotne odpowiadają jelita. Czy faktycznie tak jest? Oto najnowszy raport.

Badacze twierdzą, że większość chorób ma swoją przyczynę - chociaż nie zawsze bezpośrednią - w jelitach, a zwłaszcza w ich mikrobiomie (czy mikrobiocie, dawniej zwanej florą bakteryjną). Jest to zespół wszystkich drobnoustrojów, które żyją w naszym ciele i w jelitach - bakterie, wirusy, pierwotniaki, a także ich materiał genetyczny (mikrobiom waży nawet dwa kilogramy). 

Co mogą mieszkańcy jelit?

Reklama

Zaobserwowano, że ludzie, którzy cierpią na różne problemy psychiczne, mają również zaburzoną florę jelitową. Dlatego - podając odpowiednie probiotyki ze szczepami bakterii L. casei i B. infantis - można wspomóc leczenie niektórych chorób, np. depresji. 

Wiadomo też (w 2014 r. przeprowadzono eksperyment), że już po miesiącu picia jogurtu z probiotycznymi bakteriami może poprawić się nie tylko nastrój, ale też pamięć, zdolność myślenia logicznego, spostrzegawczość. Dowiedziono też, że co najmniej dwa rodzaje bakterii jelitowych produkują ważny neuroprzekaźnik, sterujący zachowaniem, czyli cząsteczki kwasu gammaaminomasłowego (GABA). 

Poza tym bakterie wytwarzają też inne neuroprzekaźniki (takie jak serotonina, tryptofan, noradrenalina, dopamina), które są wykorzystywane przez mózg do "porozumiewania się" między neuronami.

Dowiedz się więcej na temat: mikrobiomy | otyłość | tarczyca | cukrzyca | Styl.pl

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje