Reklama

Jak zadbać o siebie po chemioterapii?

Zasady diety

Jedz częściej mniejsze posiłki. Zamiast trzech dużych spożywaj nawet osiem, ale w bardzo małych porcjach. Jedz i pij powoli, dobrze przeżuwaj każdy kęs. Unikaj głodu i zbytniego najadania się, bo mogą być powodem nudności. Podczas posiłku nie pij wody ani innych napojów. Nie rób tego także bezpośrednio po jedzeniu, bo to obciąża żołądek i utrudnia trawienie. Odczekaj godzinę zanim sięgniesz po napój. 

Ogranicz słodycze, potrawy smażone, ostre i tłuste. Zrezygnuj z napojów gazowanych. Zredukuj do minimum produkty mleczne.

Przez cały dzień nawadniaj organizm. Poza czasem posiłków pij małymi łyczkami wodę niegazowaną z sokiem z cytryny. Zwiększy to produkcję śliny, przyśpieszy produkcję soku żołądkowego, a to poprawi trawienie i zaostrzy apetyt. W razie narastających mdłości napij się lekko ciepłej herbaty z cytryną i miodem lub herbatki imbirowej. Pij chłodne, niesłodzone soki owocowe lub  warzywne. Polecane są: sok pomidorowy, pomarańczowy i marchwiowy. Możesz też ssać kostki lodu lub twarde cukierki miętowe (landrynki).

Jedz więcej białka. Znajduje się ono w chudym mięsie, rybach, jajkach. Będziesz czerpać z niego aminokwasy niezbędne do odbudowy tkanek i przeciwciał. Jeśli jesz niewiele, każdy posiłek - o ile jest to możliwe ze względów smakowych - powinien być wzbogacony przez dodanie do niego mielonego mięsa, ryby, rozdrobnionego jajka czy ugotowanej na miękko kaszy lub ryżu.

Reklama

Wybieraj właściwe pieczywo. Przy biegunce, wymiotach lepsze będą produkty pszenne, kukurydziane, a przy zaparciach pełnoziarniste i razowe. W ciągu dnia podjadaj sucharki, grzanki, krakersy bez soli, pieczywo chrupkie. 

Nie żałuj sobie warzyw i owoców. Są najlepszym źródłem witamin i minerałów dla osłabionego walką z chorobą organizmu. Przy wymiotach, biegunce lepsze są warzywa gotowane w wodzie, na parze i pieczone w folii niż surowe. Owoce jedz bez skórki.

Odpoczynek

Po posiłkach odpoczywaj w pozycji siedzącej. Unikaj leżenia. W razie wystąpienia nudności oddychaj głęboko i powoli, postaraj odwrócić swoją uwagę od dolegliwości stosując techniki relaksacyjne, np. głębokie oddechy. Usiądź wygodnie i licząc do czterech wciągnij nosem powietrze. Następnie zrób wydech ustami - licząc do siedmiu. Wykonaj 10 powtórzeń, pamiętając, że wydech zawsze musi być dłuższy niż wdech. 

Jadłowstręt

Jeśli masz wstręt do mięsa i ryb, doprawiaj je sokiem z ananasa lub odrobiną sosu sojowego. Po zjedzeniu nie będziesz odczuwać w ustach metalicznego smaku. Aby nie mieć odruchu wymiotnego unikaj też wdychania ostrych zapachów - perfum, dezodorantów i zapachów kuchennych.

Czosnek niedźwiedzi wzmocni serce

Chemioterapia niekorzystnie wpływa na serce. Dlatego należy wspomóc jego pracę. Możesz do tego wykorzystać czosnek niedźwiedzi. Przyprawa ta wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego i ma właściwości antynowotworowe. Zawdzięcza je przede wszystkim organicznym związkom siarki, które działają jak silny przeciwutleniacz. Przyprawa ta nie zostawia nieprzyjemnego zapachu i nie obciąża żołądka. Sięgaj po nią trzy razy w tygodniu. Świeże liście możesz posiekać i posypać nimi jajecznicę. 

Zobacz także:

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: chemioterapia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy