Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Jak uspokoić kołatanie serca?

Kołatanie serca, nazywane też palpitacją, możesz odczuwać w różny sposób. Zwykle jako przyspieszone lub gwałtowne, mocne i niemiarowe bicie serca, albo pulsowanie, lub drganie w klatce piersiowej. Może być to objaw poważnej choroby, dlatego zawsze trzeba powiedzieć o dolegliwościach lekarzowi. Ale co robić, gdy palpitacja już cię dopadnie?

Pierwsza pomoc

Połóż się na plecach. Takie ułożenie ciała sprzyja aktywności nerwu błędnego, który reguluje rytm serca. Dlatego taka pozycja i spokojne, miarowe oddychanie może pomóc uspokoić serce. 

Oddychaj głęboko. Weź głęboki oddech i powoli, przez 5-10 sekund, wydmuchuj powietrze, przez uchylone usta i lekko ściśnięte palcami skrzydełka nosa. Taki manewr powtórz kilka razy. 

Wypij duszkiem szklankę zimnej wody albo zanurz twarz w zimnej wodzie. Możesz też położyć na twarzy lub klatce piersiowej zimny kompres - trzymaj go do momentu, aż serce zwolni. Ważne. Tej metody nie stosuj, jeśli masz nadciśnienie.

Zastosuj akupresurowy ucisk. Rytmicznie uciskaj opuszkę środkowego palca najpierw jednej, potem drugiej dłoni. Rób to kciukiem i palcem wskazującym - uciskaj po 30 razy na każdą rękę.  

Dieta na co dzień

Reklama

Warto pomyśleć o zmianie przyzwyczajeń żywieniowych, aby ataki się nie powtarzały. Pij napar z serdecznika. Łyżkę suszonego ziela zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 30 minut. Przecedź i pij napar dwa razy dziennie po pół szklanki, 15 minut po jedzeniu. To zioło powoduje zwolnienie akcji serca i normalizuje jego rytm. 

Jedz trzy razy w tygodniu kaszę gryczaną i chrup codziennie osiem pestek dyni. Te dwa produkty mają dość sporo magnezu, od którego zależy rytmiczne bicie serca i prawidłowa praca układu sercowo-naczyniowego. Aby jak najlepiej przyswoić magnez, staraj się jeść kaszę z mięsem, kiszoną kapustą lub kiszonym ogórkiem.

Wypij codziennie szklankę soku pomidorowego. W ten sposób dostarczysz sobie potasu, równie ważnego jak magnez. Reguluje on skurcze serca i wpływa na jego rytmiczną pracę. 

Uważaj na kawę, mocną herbatę i napoje z kofeiną. Najlepiej całkiem z nich zrezygnuj. Jeśli nie dasz rady, ogranicz kawę do jednej filiżanki dziennie przed południem. Kołatanie serca może dać o sobie znać nawet kilka godzin po wypiciu pobudzającego napoju. 

Dowiedz się więcej na temat: kołatanie serca | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje