Reklama

Jak uśmierzyć ból?

​Gdy jest silny, musisz wziąć tabletkę. Nie rób tego jednak pochopnie. Oto zasady, którymi warto się kierować przy wyborze właściwego leku.

Łatwy dostęp do środków przeciwbólowych sprawia, że coraz więcej osób ulega ciężkim zatruciom lub alergii. Po ich zażyciu może też dojść do reakcji z innymi lekami, przyjmowanymi z powodu chorób przewlekłych. Jak więc mądrze wybrać preparat na ból głowy, kolan czy kręgosłupa? 

1. Ostrzeżenia znajdziesz w ulotce 

Zanim kupisz preparat (dotyczy to również maści i żeli), przeczytaj w ulotce dwa rozdziały - o przeciwwskazaniach oraz objawach niepożądanych. Łączenie leków z innymi, np. stosowanymi w nadciśnieniu czy innej chorobie przewlekłej, może spowodować groźną reakcję, np. krwotok z żołądka, migotanie przedsionków, gwałtowny wzrost ciśnienia albo biegunkę. Bądź szczególnie ostrożna, jeśli chorujesz na serce lub cukrzycę.

Reklama

2. Bez kofeiny 

Zamierzasz sięgnąć po lek przeciwbólowy? Unikaj picia napojów zawierających kofeinę: kawy, herbaty, coca-coli oraz napojów energetyzujących. Środki przeciwbólowe często zawierają kofeinę. Łączenie ich z mocną kawą czy herbatą może spowodować zaburzenia rytmu serca i problemy z koncentracją. 

3. Przy wrzodach żołądka - paracetamol 

Lek ten jest łagodny dla błony śluzowej żołądka i jelit. Możesz go zatem zażywać nawet przy nadkwasocie. Paracetamol sprawdzi się również u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, bo (w przeciwieństwie do innych środków) nie ma wpływu na ciśnienie. Na rynku jest szeroki wybór preparatów, które go zawierają. Paracetamol wchodzi też w skład wielu leków na przeziębienie. Uważaj więc, by go nie przedawkować. Paracetamolu nie zaleca się przyjmować dłużej niż przez 4 dni (500 mg trzy razy dziennie), bo może uszkodzić komórki miąższu wątroby i nerek. 

Ważne! Ten lek przeciwbólowy bywa bardzo niebezpieczny, gdy zażyjesz go po wypiciu alkoholu. 

4. Dla kogo ibuprofen? 

Ma działanie drażniące śluzówkę przełyku i żołądka, co u osób podatnych grozi krwawieniami (nie szkodzi zaś wątrobie). Nie powinny go zażywać osoby z niewydolnością nerek i astmą. Ibuprofen może powodować lub zaostrzać reakcje uczuleniowe (wysypkę, pokrzywkę, nieżyt nosa, duszność). Zażywany wraz z innym niesterydowym lekiem przeciwzapalnym zawierającym naproxen lub diklofenak może wywołać groźną alergię krzyżową. 

5. W ciąży bez leków 

Ibuprofen zażywany w I trymestrze może spowodować poronienie. Aspiryna zaś sprzyja powstaniu u płodu wad serca i rozszczepu podniebienia. Dowiedziono, że stosowanie dużych jej dawek w ciąży zwiększa ryzyko śmiertelności okołoporodowej. Coraz częściej pojawiają się też obawy, że paracetamol zażywany w ciąży może wywołać u dziecka autyzm. Względnie bezpieczne są tylko leki rozkurczowe jeśli zaleca je ginekolog.

Ostrożnie z salicylami

Aspiryna działa silnie, kojąc ból i stan zapalny. Nie wolno jej jednak zażywać przy nadciśnieniu. Lek ten rozrzedza krew, nie jest więc wskazany przy problemach z krzepliwością (ryzykujesz krwotok). Nie bierz jej również, jeśli chorujesz na nadkwasotę - działa drażniąco i hamuje produkcję ochronnego śluzu wytwarzanego przez ściany żołądka. Salicylanów muszą też unikać alergicy, bo mogą wywołać astmę, oraz osoby leczone sulfonylomocznikiem.

Zobacz także:

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy