Reklama

Jak się chronić przed rakiem płuc?

Jego główną przyczyną jest palenie papierosów, bierne wdychanie dymu papierosowego, smog oraz niewłaściwa dieta. Zrób wszystko, żeby zapobiec tej chorobie.

Unikaj smogu

Kup maseczkę antysmogową. Jeśli w Twojej okolicy zanieczyszczenie powietrza występuje często i jego stężenie jest wysokie, pomyśl o kupieniu w aptece maseczki przeciwsmogowej (ceny od 25 zł). Pamiętaj też, że smog, w tym dym papierosowy, opary klejów i środków chemicznych wnika w meble, dywany i zasłony. Dlatego wietrz często pomieszczenia, ale tylko wtedy, kiedy poziom pyłu zawieszonego w powietrzu jest w granicach normy. Nie przebywaj w towarzystwie osób, które palą papierosy, ponieważ to także sprzyja rakowi płuc.

Jedz czosnek

Najlepiej dwa ząbki surowego czosnku trzy razy w tygodniu. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko raka płuc aż o 40 procent.

Reklama

Postaw na witaminę C

A także na karotenoidy i likopen. Substancje te występują w warzywach i owocach. Działają antynowotworowo. Najwięcej witaminy C jest w owocach dzikiej róży, czarnej porzeczce, natce pietruszki, papryce i kiszonej kapuście. Karotenoidy znajdziesz w marchwi, dyni, szpinaku i jarmużu. Skarbnica likopenu to pomidory i ich przetwory oraz czerwone grejpfruty.

To pomoże rzucić palenie

Pomoże Ci w tym nikotynowa terapia zastępcza, która stopniowo łagodzi objawy głodu nikotynowego (i psychicznego, i fizycznego) poprzez podawanie niewielkich dawek nikotyny. Najpierw jednak musisz całkowicie zaprzestać palenia. Następnie regularnie dawkuj sobie nikotynę w postaci gumy do żucia, plastra lub inhalatora. Minimalizują one objawy głodu nikotynowego - ustępuje on zazwyczaj po ośmiu tygodniach. Gdy zostanie on zminimalizowany, stopniowo zmniejszaj dawkę nikotyny, aż do całkowitej jej eliminacji - potrzebujesz na to około cztery tygodnie.

Zobacz także:

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: rak płuc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy