Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Jak odróżnić refluks od wrzodów?

Zgaga może być pierwszym objawem wrzodów żołądka. Ale nie zawsze tak jest!

Kolejna kawa w ciągu dnia, herbata, ciastko, czekolada, zaciągnięta śmietaną albo mocno doprawiona zupa, cytrusy, pomidory, sok, tłuste mięso, alkohol lub po prostu posiłek zjedzony w biegu. Każdemu z człowiekowi szkodzi co innego. 

Reklama

Objawy ze strony przewodu pokarmowego są jednak podobne - zgaga, wzdęcia i ból brzucha. Kiedy więc jest to refluks, a kiedy wrzody?

Ból brzucha

Refluks żołądkowo-przełykowy to cofanie się treści żołądkowej do przełyku. 

Ból pojawia się wówczas w górnej części brzucha, jednak objawy dominujące to: zgaga, odbijanie, uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku, pieczenie za mostkiem. Dolegliwości są najsilniejsze zaraz po posiłku. 

Wrzody są to ubytki tkanki sięgające poniżej błony śluzowej i podśluzowej. Wywołuje je najczęściej bakteria Helicobacter pylori.

Ból zlokalizowany jest w nadbrzuszu i ma ścisły związek ze spożywaniem pokarmów. Pojawia się najczęściej do trzech godzin po posiłku (przy wrzodach żołądka, w przypadku wrzodów dwunastnicy dokucza rano). 

Ból jest ssący, jak przy napadzie głodu i w przeciwieństwie do refluksu posiłek czasem łagodzi ból (przy wrzodach dwunastnicy).

Zgaga

Przy refluksie ma charakter kwaśnego odbijania, do którego dochodzą takie objawy jak: ból podczas przełykania, pieczenie języka, świszczący oddech, ból gardła, suchy kaszel. 

Jeśli masz wrzody, po posiłku pojawia się odbijanie (ale słabsze niż przy refluksie), kwaśny lub gorzki posmak w ustach, nawracająca czkawka.


Dowiedz się więcej na temat: refluks | wrzody | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje