Reklama

Jak nie przeoczyć objawów raka jajnika

Często są mylone z dolegliwościami, jakie towarzyszą kobietom w czasie przekwitania. Mogą też przypominać problemy gastryczne.

Rak jajnika jest najczęściej wykrywany przypadkowo  - podczas badania USG dróg rodnych. Łatwo go przeoczyć, bo jego objawy nie są charakterystyczne. Jednak u większości pacjentek na ponad rok przed rozpoznaniem nowotworu obserwuje się kłopoty związane z przewodem pokarmowym.   

Typowe objawy

Wodobrzusze - wyraźne powiększenie się obwodu brzucha (kobiety często to lekceważą. Sądzą, że to normalne po menopauzie). Wzdęcia, uczucie ciężkości w jamie brzusznej - zwłaszcza w dolnej części (może to  być spowodowane przez ciężar torbieli na jajniku). Nagłe parcie na pęcherz i trudności w oddawaniu moczu. Uczucie ucisku albo ataki bólu w okolicy miednicy. Mogą im towarzyszyć wymioty. Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych - także u kobiet niemiesiączkujących. 

Reklama

 

Kto jest narażony?

Najbardziej zagrożone są kobiety, u których w rodzinie były przypadki tego nowotworu. Ponadto panie w wieku okołomenopauzalnym oraz te, które nigdy nie rodziły.

Co to jest test ROMA?

Ocenia on ryzyko wystąpienia raka jajnika. Wynik (jest podawany w procentach) stanowi algorytm dwóch markerów nowotworowych: CA125 i HE4. Określają one prawdopodobieństwo, czy rozwija się stan nowotworowy. Badanie wykonuje się z krwi, ale nie trzeba być na czczo. Można je zrobić bezpłatnie na NFZ. 

Oczywiście decyzję o potrzebie jego wykonania podejmuje ginekolog. Prywatnie kosztuje ok. 150-170 zł. Kobiety miesiączkujące powinny go wykonać  w 2. połowie cyklu.

Pamiętaj!

Raz w roku zgłoś się  do ginekologa (nawet jeśli nie miesiączkujesz). Jeśli podczas USG przezpochwowego lekarz stwierdzi jakąś nieprawidłowość, powinien dać ci skierowanie na test ROMA. Raz na 2 lata zrób cytologię.


Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama