Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Jak leczyć bezpłodność

Jeśli para przez rok bezskutecznie stara się o ciążę, to warto iść do specjalisty. Już niemal co piąta para potrzebuje pomocy lekarzy, aby mieć dziecko, dlatego nie powinno się zwlekać z szukaniem pomocy.

Kiedy mówimy o niepłodności?

Reklama

Medycyna w wielu przypadkach potrafi pomóc, ale ważny jest czas, zwłaszcza jeśli kobieta przekroczyła trzydziestkę. Pamiętajmy o tym, że komórki jajowe się starzeją, a ich liczba jest ograniczona. Kobieta ma ich tyle, ile powstało w życiu płodowym. Z wiekiem ich jakość się pogarsza i to może mieć wpływ na kłopoty z zapłodnieniem.

Rozumiem, że warto, by do specjalistów udała się para, czyli kobieta do ginekologa, a mężczyzna do androloga lub urologa, by zbadać jakość nasienia.

Przyczyny niepłodności mogą leżeć po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Podstawowe badania diagnostyczne obejmują zarówno kobietę, jak i jej partnera. Oboje powinni zostać przebadani.

Jakie przyczyny niepłodności mogą być u kobiet?

Jedną z przyczyn niepłodności jest brak jajeczkowania. Na obecność tego typu zaburzeń wskazuje wywiad, nieregularne, najczęściej długie cykle miesiączkowe. W takim przypadku należy zdiagnozować przyczynę. Dość często jest nią zespół policystycznych jajników (PCOS). Brak jajeczkowania może też występować w chorobach tarczycy, przysadki mózgowej, nadnerczy.

Dowiedz się więcej na temat: niepłodnosć | niepłodność

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje