Reklama

Jak jeść zdrowo przy...

...artretyzmie, wysokim cholesterolu, cukrzycy i nadciśnieniu. Sprawdźmy, jaka żywność może nam szkodzić, a jaka będzie sprzymierzeńcem w walce z chorobami.

Prawidłowa dieta może wspomóc leczenie wielu chorób. Od tego, co jemy, często zależy poprawa lub pogorszenie stanu zdrowia. Dlatego tak ważne jest, byśmy przestrzegali konkretnych zaleceń dietetycznych. Oto niektóre z nich:

1. Zadbajmy o regularne spożywane 3-5 posiłków o stałych porach.

2. Każdy z nich powinien być niezbyt obfity tak, aby się nie przejadać.

3. Wybierajmy różne produkty, by nasze jedzenie było różnorodne i miało wartość odżywczą.

4. Codziennie i obowiązkowo w naszej diecie powinny znaleźć się produkty zbożowe, najlepiej z pełnego przemiału.

Reklama

5. Każdego dnia i do każdego dania starajmy się włączać porcję warzyw i owoców, najlepiej w formie surowej lub krótko gotowanej w wodzie lub na parze.

6. Mleko i przetwory mleczne o obniżonej ilości tłuszczu powinniśmy jeść 2-3 razy dziennie.

7. Mięso i jego przetwory wystarczą nam w niewielkich ilościach. Najzdrowsze jest mięso chude np. z indyka, a 2 razy w tygodniu zjedzmy rybę morską. Ważne są też w diecie: groch, fasola i soczewica.

8. Do sałatek i surówek oraz do krótkiego smażenia stosujmy oliwę z oliwek lub olej rzepakowy. Uwaga! Oleju słonecznikowego nie używajmy do smażenia, ale jako dodatek do sałatek.

9. Ograniczmy w diecie sól, cukier i słodycze.

10. Potrawy będą zdrowsze, jeśli przygotujemy je na parze, w garnku rzymskim, upieczemy w piekarniku w folii lub udusimy albo przyrządzimy na patelni grillowej.

Artretyzm

- Pieczywo razowe? Jak najbardziej! Podobnie jak kasza gryczana, płatki owsiane i brązowy ryż. Przyda się też 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Chorzy na zapalenie stawów potrzebują wapnia i codziennie powinni jeść 3 porcje dań mlecznych o obniżonej ilości tłuszczu, najlepiej kefir, maślankę, jogurt naturalny i chudy, biały ser.

- Zapomnijmy o czerwonym mięsie! Pamiętajmy, że zawiera ono dużo kwasu arachidonowego (omega- 6), który sprzyja stanom zapalnym stawów. Unikajmy zwłaszcza mięsa z tzw. widocznym tłuszczem np. karkówki, golonki, boczku. Rzadziej jedzmy też parówki, kiełbasę salami, pasztet, kaszankę, baleron i mielonkę. Chorym stawom nie sprzyjają również alkohol, mocna kawa i herbata. Zwiększają one braki wapnia w organizmie i zmniejszają przyswajalność białka.

Uwaga! Przeciwzapalne leki na bóle stawów, przyjmujmy po posiłkach. Zmniejszy to ryzyko działań niepożądanych na przewód pokarmowy.

Cholesterol

- Masło? Lepiej nie! Przy podwyższonym cholesterolu unikajmy tłuszczów zwierzęcych m.in. masła, tłustych mięs np. boczku, parówek, salami, wątróbki, podrobów i konserw mięsnych. Nie smażmy na maśle, smalcu, słoninie, oleju słonecznikowym, sojowym, czy kukurydzianym. Na liście produktów zakazanych są też tu: hamburgery, frytki, chipsy, majonez. Zawierają one tłuszcze w formie trans, powodujące wzrost tzw. złego cholesterolu we krwi, czyli LDL. Ograniczmy też w diecie słodycze, zwłaszcza ciasta, rogaliki francuskie i lody. Połączenie cukru i tłuszczów zwierzęcych ma wpływ na wzrost poziomu cholesterolu.

- Owoce i warzywa bardzo pożądane! Mają bowiem moc obniżania złego cholesterolu. Także mrożonki! Przy diecie obniżającej cholesterol wskazane jest także chude mięso np. indyk, kurczak, cielęcina, królik, dziczyzna, jak również pieczywo razowe, owsianka, płatki kukurydziane. Dania przyprawiajmy musztardą, pieprzem, ziołami. Zamiast lodów jedzmy sorbety, zamiast ciast - galaretki, bezy, budynie na chudym mleku, sałatki owocowe, orzechy włoskie i migdały, suszone owoce. Z jajek możemy jeść wyłącznie samo białko. Nie żółtka! Żółtko jajka to cholesterol w czystej postaci.

Cukrzyca

- Awokado to dobry wybór! Podobnie, jak większość warzyw i owoców. Na śniadanie jedzmy musli, a do obiadu - warzywa z wody lub gotowane na parze. Z tłuszczów wybierajmy dobrej jakości oliwy np. oliwę z oliwek lub olej rzepakowy. Chory na cukrzycę powinien kupować też chude mięso, wędliny i odtłuszczony nabiał.

- Drożdżówki i kajzerki nie dla cukrzyka! Węglowodany zawarte w białym pieczywie podwyższają poziom cukru we krwi. Nie zaleca się: czekolady, miodu, winogron, suszonych owoców, słodkiego wina, likierów, piwa.

Nadciśnienie

- Najlepsza jest dieta śródziemnomorska! Opiera się ona na warzywach, owocach, rybach morskich, drobiu. Na co dzień powinny się w niej znaleźć produkty zbożowe z pełnego przemiału tj. pełnoziarnisty chleb, makaron z mąki razowej, ryż brązowy, warzywa i owoce, oliwa z oliwek - jako jeden z głównych tłuszczy oraz niskotłuszczowy nabiał. W ciągu tygodnia włączajmy do diety m.in. ryby, drób, warzywa strączkowe, orzechy, ziemniaki, jaja. Najmniej jedzmy czerwonego mięsa - wystarczy raz w miesiącu! Tłuszcz rybi jest szczególnie cenny przy nadciśnieniu. Wykazano, że istotnie obniża on ciśnienie skurczowe, średnio o 4,5 mm Hg i ciśnienie rozkurczowe o 1,5 mm Hg. Dlatego nie żałujmy sobie dań z ryb!

Uwaga! Sprzymierzeńcem w nadciśnieniu jest... czerwone wino w umiarkowanych ilościach. Głównie ze względu na dużą zawartość potasu, który dostarcza cennych dla serca polifenoli i reguluje ciśnienie krwi. L

- Bez soli da się żyć! Sól jest nam potrzebna w diecie, ale w nadmiarze może sprzyjać nadciśnieniu. Jemy jej za dużo, bo zapominamy, że jest prawie w każdym produkcie. Jeśli już, to kupujmy sól z mikropierwiastkami, tj. z potasem i magnezem np. kłodawską, zabłocką , morską. Przy nadciśnieniu nie nadużywajmy alkoholu, ponieważ podwyższa ciśnienie.

Izabela Michalska

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca | cholesterol | dieta | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy