Reklama

Reklama

Jak dbać o kolana

Najczęściej powodem dolegliwości kolan są przeciążenia. Nie chodzi tylko o dźwiganie ciężarów. Do przeciążeń dochodzi podczas zwykłych czynności, takich jak siedzenie czy sprzątanie. Jeśli wiesz, jak wykonywać je prawidłowo, odciążasz stawy. Przekonaj się, czy dość dobrze dbasz na co dzień o swoje stawy.

Sprawdź, czy na co dzień udaje ci się nie przeciążać kolan. Jeśli nie, wprowadź zmiany. Zrób to zwłaszcza wówczas, gdy masz zwyrodnienia lub cierpisz na chorobę reumatyczną.  

Domowe obuwie ważne jak wyjściowe

Reklama

Po domu chodzisz w kapciach na gumowych podeszwach? Świetnie. Pamiętaj, że pięta powinna być lekko uniesiona. Tak odciążysz kolana i zmniejszysz ryzyko upadku. Jeśli nosisz wkładki w butach, w których wychodzisz na zewnątrz, włóż je także do kapci. Unikaj chodzenia w skarpetkach lub noszenia płaskich kapci na cienkich podeszwach. Takie obuwie sprawia, że staw kolanowy jest nierównomiernie obciążony. Łatwo też pośliznąć się i upaść.

Pozycja klęcząca tylko od święta

Klęczenie sprawia, że nacisk na rzepkę jest bardzo duży, może spowodować jej uszkodzenie. Podczas kucania natomiast istnieje duże ryzyko uszkodzenia łąkotki. Myj podłogę używając mopa, odkurzaj używając najdłuższej rury odkurzacza. Jeśli musisz klęczeć przyklęknij na jedno kolano. Pamiętaj, by coś pod nie podłożyć (czapkę, rękawiczki, złożony szalik). Podczas prac w ogródku również klęcz na specjalnych podkładkach (ok. 10 zł) i jak najkrócej. Unikaj mycia podłogi na kolanach, pielenia na klęczkach grządek. Nie kucaj.

Usiądź wygodnie

Kiedy długo siedzisz na kanapie, podsuwasz sobie pod kolana i łydki puf? Doskonale. Ważne, by wyprostowane nogi były podparte na całej długości. Unikaj siedzenia z nogą założoną na nogę. Powoduje to zesztywnienia stawu oraz przykurcze mięśni z tyłu łydki i ud. Mięśnie te mają przyczepy w kolanie. Dlatego kolano zaczyna boleć. Jeśli wyprostujesz nogi i przystawiasz do kanapy krzesło, zahaczając o nie tylko pięty, kolana wiszą w powietrzu. Wtedy przykurczone mięśnie łydki i ud nadmiernie się rozciągną, a kolana będą boleć jeszcze bardziej.

Dla kolan ogromne znaczenie ma to, jak wstajesz i siadasz. Powinnaś mieć co najmniej jedno krzesło z podpórkami na łokcie. Siadaj na nim tyłem, najpierw chwytając rękami podłokietniki. Wstawaj również z podparciem.


Dowiedz się więcej na temat: kolana | stawy | zdrowe stawy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje