Reklama

Intruz w jelitach

Jedna na trzy osoby w Europie jest nosicielem pasożytów. Sprawdź, czy nie chodzi o ciebie!


Jak można się zarazić pasożytami?

Powszechnie istniejące przeświadczenie, że to przypadłość ludzi z nizin społecznych, jest zupełnie błędne. Pasożyty przejmujemy często od naszych zwierząt domowych lub zarażamy się, jedząc brudne owoce - płukanie wodą to za mało, żeby pozbyć się larw glisty czy bąblowca z ich powierzchni (pomóc może moczenie przez 10 minut w wodzie z octem lub w wyciągu z pestek grejpfruta). Zarazić można się także, jedząc surowe mięso lub ryby. Z pasożytem często wracamy z dalekich, egzotycznych podróży.

Kiedy zgłosić się na badania?

Do najbardziej typowych objawów obecności pasożytów w organizmie zalicza się bóle brzucha (okresowe, napadowe lub stałe), zakłócenia wypróżnienia, brak apetytu lub wilczy apetyt, spadek masy ciała. Jednak bardzo często o obecności "pasażera na gapę" świadczą też bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, utrata włosów, zapalenia stawów.

Reklama

Objawem zarażenia lambią lub glistą może być przerost trzeciego migdałka. Pasożyty wpływają na neuroreceptory, co zmienia sposób postrzegania świata. To one mogą być przyczyną nadpobudliwości czy choroby lokomocyjnej.

Jakie badania należy wykonać?


Badania w kierunku obecności pasożytów dzieli się na mikroskopowe, serologiczne i molekularne. Najczęściej w pierwszej kolejności wykonuje się czterokrotne badanie kału - jego próbki trzeba dostarczać do laboratorium co 2-3 dni (ostatnia powinna być pobrana po zażyciu środków przeczyszczających).

Pomóc może też badanie krwi: w surowicy wykrywa się przeciwciała przeciw danemu pasożytowi. Z kolei badania molekularne pozwalają na wykrycie DNA pasożyta. Dzięki temu można postawić diagnozę we wczesnej fazie bytowania niechcianego "robaczka" w organizmie.

Jak pozbyć się pasożytów?

Kuracja polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych przez okres dwóch tygodni. Po tym czasie wykonuje się testy, żeby sprawdzić, czy udało się pozbyć "intruzów". Skuteczne są zioła (np. tymianek i wrotycz). W pozbyciu się pasożytów pomoże też olej z czarnuszki siewnej, który działa przeciwhistaminowo i przeciwzapalnie (zawiera go np. Alerbon).

Ważna jest dieta: należy do minimum zredukować przyjmowanie węglowodanów, którymi żywią się pasożyty. Zabronione są produkty drożdżowe, owoce, sery pleśniowe oraz alkohol.

Zobacz również:

Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy