Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Hemoroidy. Choroba cywilizacyjna?

Hemoroidy to przypadłość wyłącznie starszych osób? To mit. Choć faktycznie hemoroidy znacznie częściej przytrafiają się seniorom, kłopoty z nimi można mieć w każdym wieku – zdarza się, że cierpią na nie nawet dzieci.

Dla wielu osób załatwianie się w publicznej toalecie to prawdziwy stres. Tymczasem powtarzające się unikanie i wstrzymywanie wypróżniania w miejscach publicznych jest wstępem do choroby hemoroidalnej - to najczęstszy powód występowania hemoroidów u nastolatków. U seniorów główną przyczyną jest nabywana wraz z wiekiem tendencja do zaparć, która jest skutkiem wolniejszego rytmu życia. 

Reklama

Co to takiego?

Hemoroidy to nie nazwa choroby, lecz struktur naczyniowych położonych w kanale odbytu. Mają podobną rolę jak zwieracze - uszczelniają odbyt i odpowiadają za wypróżnianie się oraz kontrolowanie uwalniania gazów. Przypominają poduszeczki wypełnione krwią. Zdrowe są dla nas całkowicie niewidoczne i niewyczuwalne. Dopiero, gdy się powiększą, zaczynają dawać przykre dolegliwości - pieczenie, świąd, a nawet krwawienie - stąd ich nazwa guzki krwawnicze.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje